NJUJORK, Dok svijet drhti nad problemima evrozone zbog Grčke i Italije, lako je zaboraviti da problemi sa vraćanjem dugova postoje i u drugim dijelovima svijeta.
Upravo su zbog takvih problema lideri Džeferson Kauntija, najvećeg okruga u američkoj saveznoj državi Alabami, u kojem se nalazi i najveći grad te države – Birmingem, odlučili da podnesu zahtjev za bankrot.
Bankrot Džeferson Kauntija “težak” je 4,1 milijardu dolara, što ga čini najskupljim bankrotom lokalne jedinice u američkoj istoriji. Do sada je najskuplji bankrot nekog američkog grada ili okruga bio onaj kalifornijskog Orandž Kauntija, inače jednog od najbogatijih dijelova Sjedinjenih Američkih Država, iz 1994. godine “težak” 1,7 milijardi dolara.
Džeferson Kaunti, koji ima oko 658.000 stanovnika, u probleme s dugovima potonuo je zbog skupe nadogradnje kanalizacijskog sistema, a “presudili” su mu rast prinosa na obveznice, turbulencije na tržištima finansijskih derivata, ali i – korupcija u lokalnoj vlasti.
Najmanje 21 osoba, među kojima su i četiri bivša člana komisije okruga, osuđena je ili je priznala krivnicu za korupciju ili slične optužbe povezane sa radovima na kanalizacijskom sistemu i finansiranjem obveznica.
Okrug se od bankrota pokušao spasiti pregovorima sa kreditorima koji su tada pristali da oproste oko milijardu dolara duga i da refinansiraju još dvije milijarde. Međutim, to nije bilo dovoljno zato što su se tokom pregovora uslovi refinansiranja promijenili pa je okrugu nedostajalo 140 miliona dolara.
Član komisije Džeferson Kauntija Džimi Stivens kaže da zahtjev za bankrot neće drastično promijeniti situaciju u okrugu, jer je on “zapravo, u bankrotu već tri godine”.
Bankroti lokalnih jedinica u SAD-u nekad su bili izrazito rijetki, ali ekonomski problemi koji muče najveću svjetsku ekonomiju i to su promijenili pa je u oktobru zahtjev za stečaj podnio i glavni grad Pensilvanije Harisburg, i to zbog duga od 300 miliona dolara nastalog zbog skupog programa spaljivanja otpada. Business.hr