NJUJORK, Na Wall Streetu su juče berzovni indeksi blago porasli u posljednjim trenucima trgovanja, nakon što su veći dio dana, pod pritiskom vijesti iz Evrope, proveli u negativnom području.
Dow Jones Industrial Average ojačao je 0,71 odsto, na 12.068 bodova, dok je Standard & Poor's 500 porastao 0,63 odsto, na 1.261 bod, a Nasdaq Composite 0,34 odsto, na 2.695 bodova. I juče je, kao i proteklih nedjelja, kretanje akcija uglavnom zavisilo o vijestima iz Evrope. U Grčkoj su se vladajuća stranka i opozicija dogovorile o formiranju vlade nacionalnog jedinstva, koju neće voditi dosadašnji premijer George Papandreou. Ta bi vlada sprovela ratifikaciju nove međunarodne pomoći, uvela dogovorene mjere štednje i vodila zemlju do prijevremenih parlamentarnih izbora.
Ministri finansija evrozone saglasni su, pak, da će Atini odobriti iduću ratu kredita, ako će vodeće grčke stranke provoditi mjere štednje dogovorene s inostranim kreditorima. I dok su strahovanja od bankrota Grčke ponešto ublažena, sve je veća bojazan da će dužnička kriza zahvatiti i Italiju. Premijer Silvio Berlusconi pod sve je većim pritiskom da podnese ostavku i ne uspijeva da sprovede nužne reforme za smanjenje budžetskog deficita.
Zbog toga su juče prinosi na italijanske 10-godišnje obveznice dosegnuli 6,61 odsto, najviši nivo od uvođenja evra. Ako porastu iznad granice od 7 odsto, to bi dovelo u pitanje održivosti troškova finansiranja. Za razliku od Grčke, Irske i Portugala, koje su dobile finansijsku pomoć, dugovi Italije preveliki su da bi joj evropski partneri mogli pomoći. Hina