MILANO, Odbor za finansijsku stabilnost (FSB) identifikovao je u početnoj fazi 29 banaka čija bi propast poljuljala stabilnost svjetskog finansijskog sistema, a na popisu su se, između ostalih, našli italijanski UniCredit i francuski Societe Generale.
Na popisu koji je predstavljen liderima grupe G20 na prošlonedjeljnom samitu u Kanu našlo se 17 evropskih, osam američkih i samo četiri azijske banke. Grupa evropskih obuhvata, uz UniCredit, Societe Generale, Deutsche Bank i Commerzbank, i Banque Populaire CdE, Barclays, BNP Paribas, Credit Suisse, Dexiju, Credit Agricole, HSBC, ING Bank, Lloyds, Nordeu, Royal Bank of Scotland, Santander i UBS. U Americi FSB je izdvojio Bank of America, Bank of New York Mellon, Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Wells Fargo i State Street. Među azijskim zajmodavcima FSB je izdvojio Bank of China, Mitsubishi UFJ FG, Mizuho FG i Sumitomo Mitsui FG.
Međunarodni regulator za bankarski sistem usvojio je i standard po kojem će sistemski važne banke pored obveza propisanih reformom Basel III morati dodatno povisiti nivo kvalitetnog kapitala, za još jedan do 2,5 odsto, u odnosu na vrijednost rizične imovine, kako bi uspješnije apsorbovale gubitke u slučaju krize. Novi baselski propisi traže od svih banaka da povećaju udio najkvalitetnijeg kapitala na najmanje sedam odsto riziku prilagođene imovine. Popis će se razmatrati i po potrebi mijenjati jednom godišnje, u novembru, a novi postroženi standard o kvalitetnom kapitalu primjenjivaće se od novembra 2014. godine.
Između ostalih elemenata krajem prošle nedjelje usvojeni su i jedinstveni alati regulatornih tijela za kontrolisano gašenje posrnulih banaka i za postroženu kontrolu velikih zajmodavaca, koje je FSB dogovorio s MMF-om, Svjetskom bankom i ostalim regulatornim tijelima. Hina
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
…i iz RS Bobar i Pavlović…