BEOGRAD, Ekonomista Miroslav Zdravković izjavio je da Srbija spada u grupu zemalja sa najnižim zaradama u regionu “zato što ima i najniži izvoz po zaposlenom radniku”.
“Na prosječnu zaradu od 383 evra, 527 evra je zarada od izvoza robe po zaposlenom u Srbiji”, rekao je Zdravković precizirajući da je mjesečni fond zarada u Srbiji oko 672 miliona evra.
Među bivšim jugoslovenskim republikama zarada po zaposlenom od izvoza robe je jedino niža u Crnoj Gori – 250 evra, dok je prosječna zarada u toj zemlji 477 evra, ukazao je Zdravković koji je i urednik portala makroekonomija.org.
Zdravković je, međutim, naglasio da, kada je u pitanju južni susjed, ne treba zaboraviti da Crna Gora ima dodatni bonus – prilive od turizma.
Podaci do kojih je došao Zdravković pokazuju i da je prosječna zarada u Sloveniji 988 evra, dok je zarada po zaposlenom od izvoza robe 2.044 evra, u Hrvatskoj prosječna zarada je 742 evra, a zarada od izvoza po zaposlenom 744 evra.
U Bosni i Hercegovini (BiH) prosječna zarada je 420 evra, a zarada od izvoza robe po zaposlenom 541 evra, u Makedoniji prosječna zarada je 338 evra, a zarada od izvoza robe po zaposlenom 648 evra.
“Prosječna zarada u najvećoj mjeri zavisi od toga koliko smo sposobni da izvezemo robe u evrima, što znači da isključivo na taj način možemo da poredimo zarade u regionu”, objasnio je Zdravković.
Prema Zdravkoviću, kada se uporede prosječne zarade u bivšim jugoslovenskim republikama, one su niže od srpskih, samo u Makedoniji, mada je Makedonija imala veći izvoz po zaposlenom.
“Međutim”, naglasio je Zdravković, “za Makedoniju važi i to da je imala manji pad broja zaposlenih nego što je imala Srbija u periodu krize u posljednje tri godine.”
Ovaj ekonomista je naveo da se srpski izvoz u odnosu na ranije godine približio Hrvatskom, “što znači da će dinamički posmatrano i srpske zarade postepeno približavati hrvatskim”
“Možemo se osvrnuti pet ili 10 godina unazad i zaključiti da je danas srpska prosječna zarada malo iznad 50 odsto od hrvatske dok je prije pet godina bila na 30 odsto, prije deset godina na 15 ili 20 odsto. To znači da će srpska zarada sa pola prosječne hrvatske za pet godina dostići 75 ili 85 odsto hrvatske, što su neke relacije koje su i postojale u bivšoj Jugoslaviji”, mišljenja je Zdravković.
Zdravković je ukazao da su uporedne analize neophodne jer upućuju na to šta u Srbiji treba mijenjati, ali i u čemu je bolja od susjeda.
“Povoljan pokazatelj je, recimo, da smo Hrvatsku pretekli izvozom u Njemačku, a Slovence izvozom u Rusiju. Znači, bitno je vidjeti da pozitivnih pomaka ima, a sa druge strane uočiti šta su najveći problemi u srpskoj privredi kako bi se rješavali”, zaključio je Zdravković.
I fond mjesečnih zarada je različit od zemlje do zemlje. Fond zarada u Sloveniji za 728.057 radnika iznosi ukupno 720 miliona evra, u BiH za 692.471 radnika 291 milion evra, u Makedoniji za 496.700 radnika 217 miliona evra i u Crnoj Gori za 167.955 radnika oko 80 miliona evra. Zdravković je primjetio da kada se uporede podaci, Srbija je treća po fondu zarada, ali i peta prema nivou prosječne zarade od svih šest posmatranih zemalja. Tanjug