PEKING, Ukupan kineski uvoz će se u sljedećem petogodišnjem periodu gotovo izjednačiti sa izvozom, kaže kineski ministar trgovine Čen Deming.
Očekuje se da će do kraja tog perioda ukupan uvoz te druge po veličini ekonomije na svijetu dostići 10 biliona dolara, što će biti “u skladu sa našim izvozom”, kazao je Čen.
Kineski trgovinski suficit je iz godine u godinu postajao sve veći kao rezultat, kako ističu trgovinski partneri Pekinga, nepravične prednosti koju kineskim izvoznicima pruža vještački nizak kurs kineske valute juan.
Trgovinski suficit Kine je dostigao 295 milijardi dolara u 2008, da bi u 2009. bio smanjen na 196 milijardi dolara i u prošloj godini na 183 milijarde dolara.
Čen je ukazao da će uvoz ove godine premašiti vrijednost od 1,7 biliona dolara, što je više od 1,39 biliona dolara lani, kao rezultat vladinih napora za povećanje domaće tražnje. Kineski izvoz je u 2010. iznosio 1,58 biliona dolara.
On je kritikovao zemlje koje su ignorisale kineske napore za povećanje uvoza i “iz političkih razloga” uvele protekcionističke mjere protiv Kine.
“Takvi pokušaji neće pomoći rješavanju njihovih domaćih problema i mogli bi da potru naše napore za povećanje uvoza, da podgriju povjerenje na globalnom tržištu i bace tamnu senku na izglede za oporavak svjetske ekonomije”, upozorio je Čen.
Američki Senat je prošlog mjeseca odobrio nacrt zakona kojim bi bila kažnjena Kina zbog navodne valutne manipulacije, dok je američki državni sekretar Hilari Klinton predložila da međunarodna koalicija primora Peking da ojača vrijednost juana. Peking, međutim, staje u odbranu svoje kontrole kursa juana koja je, kako tvrdi, neophodna radi zaštite domaćeg prerađivačkog sektora koji zapošljava milione radnika i radi sprečavanja velikog priliva i odliva kapitala koji bi mogao da nanese veliku štetu kineskoj ekonomiji. Tanjug