NJUJORK, Cijene hrane pale su u oktobru na svjetskim tržištima na najniži nivo u 11 mjeseci, odražavajući zaranjanje cijena žitarica, šećera i ulja, objavila je juče agencija Ujedinjenih nacija.
FAO-v indeks svjetskih cijena hrane pao je tako u oktobru na 216 bodova, što je njegov najniži nivo u zadnjih 11 mjeseci. Time je na mjesečnom nivou zabilježio pad za četiri odsto a niži je devet odsto od rekordnih 238 bodova, zabilježenih u februaru ove godine, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). Tako je u prošlom mjesecu nastavljen trend pada cijena hrane, koji je započeo u junu.
Indeks mjeri mjesečne promjene cijena za korpu prehrambenih proizvoda koja se sastoji od žitarica, uljarica, mliječnih proizvoda, mesa i šećera. Indeks cijena žitarica FAO-a, koji uključuje cijene pšenice, riže i kukuruza, pao je za pet odsto u odnosu na septembar, na prosječna 232 boda u oktobru, istakla je agencija. Istovremeno je u oktobru indeks cijena šećera iznosio 361 bodova, čime je skliznuo za pet odsto u odnosu na septembar. Indeks cijena ulja i masti spustio se za šest odsto, na 223 boda, dok je indeks za meso i mliječne proizvode takođe bilježio pad, iako najskromniji u poređenju sa ostalim sastojcima FAO-ve korpe.
U odvojenim prognozama u FAO-u ukazuju na nastavljene “ekstremne oscilacije” cijena hrane, koje time prate nestabilna finansijska i tržišta akcija. “Snažna kolebanja valutnih kurseva i neizvjesnost na tržištima energije takođe doprinose naglim promjenama trenda na tržištima poljoprivrednih proizvoda”, primjećuje analitičar FAO-a Abdolreza Abbassian.
FAO je potvrdio prognozu o rekordnoj proizvodnji žitarica u ovoj godini od 2,325 milijardi tona, što je 3,7 odsto više nego u prethodnoj godini. Pritom bi se proizvodnja pšenice trebala povećati za šest odsto, na 691 milion tona. U FAO-u pritom ukazuju na oporavak proizvodnje u Zajednici Nezavisnih Država nakon suša u prethodnoj sezoni.
Prognoze za snebdijevanje u sezoni 2011/2012. blago su poboljšane u odnosu na početak sezone zahvaljujući prilagođenim procjenama proizvodnje i skromnijem rastu potražnje no što se očekivalo, s obzirom na makroprivredne probleme u razvijenim zemljama, navodi FAO u prognozama. Hina