BANJALUKA, Građevinski sektor Republike Srpske mogao bi neslavno da okonča ovogodišnju sezonu i ponovo potone poslije skromnog prošlogodišnjeg rasta.
Tek što je nagoviješten blagi oporavak, kriza koja je građevince zahvatila još 2008. godine ponovo je zakucala na vrata, zbog čega kompanije iz tog sektora imaju sve manje poslova.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, vrijednost izvršenih građevinskih radova u septembru smanjena je za više od 30 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Takav učinak direktno se odrazio i na zaposlenost na gradilištima u Srpskoj. Statistika otkriva da je broj građevinskih radnika u septembru smanjen za gotovo 16 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Prema podacima Zavoda zavoda za statistiku RS, vrijednost izvršenih radova u prvih devet mjeseci ove godine smanjena je u odnosu na isti period lani za tri odsto, ali građevinci strahuju da bi manjak posla do kraja godine mogao da produbi taj pad.
Manjak posla
Da statistika otkriva srž problema u građevinskom sektoru Srpske potvrđuju i sami građevinci.
Predsjednik Udruženja građevinarstva RS i vlasnik preduzeća “Rankom” Ranko Milić kaže da se može očekivati da će se problemi sa kojima je posljednjih mjeseci suočen građevinski sektor u predstojećem periodu sve više ispoljavati.
– Već duže vrijeme imamo problema sa manjkom posla. Sve je krenulo naopako poslije izbijanja globalne ekonomske krize 2008. godine. Od tada nismo uspjeli da vratimo nivo poslovanja koji smo imali ranije, a taj pad aktivnosti se i dalje nastavlja, zbog čega je došlo do izuzetno niskog nivoa produktivnosti – istakao je Milić.
U preduzeću “Građenje” iz Istočnog Sarajeva kažu da je na svim gradilištima evidentan pad aktivnosti.
– Kriza je direktno uticala na kupovnu moć, a to se odrazilo na smanjenje potražnje. Zbog toga je posebno pogođena stanogradnja – rekao je vlasnik ove firme Zoran Popić.
Manjak poslova za građevinska preduzeća uticao je lančano i na mnoge sektore poput industrije građevinskog materijala, te drvnog i metalskog sektora.
Predsjednik Udruženja građevinarstva i industrije građevinskog materijala pri Privrednoj komori RS Stanko Ivaštanin kaže da je građevinarstvo, poslije dužeg vremena, ponovo u stagnaciji.
– Najviše zabrinjava činjenica da je ukupna vrijednost izvršenih građevinskih radova za prvih devet mjeseci ove godine pala za više od tri odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period. To pokazuje da kriza još nije prošla, te da strah od nove finansijske krize u svijetu već ostavlja posljedice i na našem tržištu – istakao je Ivaštanin.
On je dodao da je oporavak domaće privrede vrlo spor, naročito u oblasti građevinarstva.
– Značajnije pozitivne promjene ne treba očekivati ni u idućem periodu, jer građevinska aktivnost u posljednjem kvartalu godine zavisi od vremenskih uslova, koji bi dodatno mogli otežati rad preduzećima – istakao je Ivaštanin i dodao da bi u ovakvim uslovima bilo zadovoljavajuće da se bar održi prošlogodišnji nivo radova.
Da stanje u oblasti građevinarstva nije ni blizu sjajnog pokazalo je i istraživanje Saveza sindikata RS koje je otkrilo da čak polovina radnika u ovom sektoru na platu čeka i do osam mjeseci.
Spas javni radovi
Pad građevinskog sektora za ekonomiste nije iznenađujući s obzirom na uslove na tržištu.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac kaže da je, osim poljoprivrede, sektor građevinarstva najviše osjetio krizu.
– Kada kriza prolazi, građevinarstvo je branša koja se prva oporavlja, a kada kriza nastupa prva je i osjeti. Pad građevinskih radova nije iznenađujući s obzirom na usporenu privrednu aktivnost u toku ove godine i uticaj ekonomske krize izvana koja je u posljednje vrijeme ponovo intenzivirana – istakao je Grabovac.
Govoreći o mogućim mjerama za pomoć ovom sektoru, Grabovac kaže da spas može da bude intenziviranje javnih radova, koji su ranije najavljeni.
– Nadamo se da će ubrzo doći do realizacije nekih od najavljenih velikih investicija u oblasti niskogradnje i energetike, jer bi to u relativno kratkom roku poboljšalo stanje u građevinarstvu – istakao je Grabovac i dodao da je od velikog značaja i povoljno kreditiranje kupovine stanova kod Investiciono-razvojne banke RS.
On je podsjetio da je u zemljama okruženja i prije izbijanja krize građevinarstvo dobijalo mnogo subvencija, zbog čega lakše prolazi kroz trenutni težak period.
– U Hrvatskoj postoje stambene štedionice i subvencionišu se krediti za određenu populaciju, dok Srbija realizuje projekat izgradnje jeftinih stanova – rekao je Grabovac i dodao da zbog nedostatka novca u budžetu, RS veoma teško može da uvede slične mjere.
Efektivni časovi
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, realizovani efektivni časovi zaposlenih u građevinskom sektoru u septembru ove godine smanjeni su u odnosu na prošlogodišnji prosjek za 2,8 odsto, a u odnosu na septembar 2010. godine za čak 14 odsto. Glas Srpske