BEOGRAD, Predsjednik Savjeta guvernera Narodne banke Srbije Boško Živković ocijenio je da smanjenje obavezne rezerve za banke ne bi dovelo po povećanog kreditiranja privrede.
Živković je za Ekonometar kazao da banke i danas imaju relativno velike količine para i da se taj novac plasira u trezorske zapise, u repo-transakcije i stanovništvu, a da je rast kredita usmjerenih ka realnom sektoru mali.
“Bojim se da bi inercija koju sad imamo bila nastavljena i da bi se oslobođeni novac i dalje usmjeravao na repo i trezorske hartije, s tim što bi ovoga puta dio otišao i za kupovinu deviza”, kazao je Živković.
Umjesto jednokratnog, brzog i rizičnog smanjenja obaveznih rezervi, istakao je on, trebalo bi razvijati trend smanjenja kamatnih stopa, i na kredite i na depozite, a centralna banka bi trebalo da podrži te procese.
Živković je ocijenio i da bi revizija pravila o ograničenju javnog duga Srbije na 45 odsto bruto domaćeg proizvoda bila katastrofa. Kako je ocijenio, eventualne izmjene Zakona o fiskalnoj odgovornosti, kojim je postavljena granica javnog duga, ugrozile bi kredibilnost države i Parlamenta i kreditni rejting Srbije.
On je kazao da rizike za povećanje javnog duga predstavljaju restitucija i predizborna godina. “Po Mastrihtskom sporazumu, maksimalna vrijednost javnog duga može biti 60 odsto BDP-a. Ako mi naguramo do toga, onda se vjerovatnoća razvijanja krize javnog duga značajno uvećava”, istakao je Živković. Beta