BIJELJINA, Radnici Fabrike šećera u Velikoj Obarskoj kod Bijeljine zatražili su od načelnika opštine Bijeljina Miće Mićića da u dnevni red sljedećeg skupštinskog zasjedanja, 2. novembra, uvrsti informaciju o stanju u toj firmi.
Radnici u pismu mole načelnika opštine Bijeljina da im pomogne da zajedničkim snagama, djelujući aktivno u institucijama RS dođu do adekvatnog rješenja za fabriku, čime će se omogućiti dalji nastavak započetog rada na revitalizaciji fabrike i njenoj potpunoj konsolidaciji.
“Takođe molimo načelnika Bijeljine da radnicima odobri finansijsku pomoć koja će omogućiti preživljavanje, jer nisu primili lični dohodak punih devet mjeseci”, navodi se u Informaciji o stanju u Fabrici šećera, koju su Mićiću uputili radnici.
Radnici upozoravaju da danas, kada cijeli svjet grca u ekonomski teškoćama “neko” ne želi ili ne zna da ovakav privredni gigant postoji u Republici Srpskoj i BiH i da je sa gledišta ekonomije potencijal za koju bi se svaka država u svijetu maksimalno založila da omogući nesmetan rad.
“Fabrika koja u svom proizvodnom lancu zapošljava više od 10 000 ljudi, u ovoj eri nezaposlenosti, neimaštine mora imati prioritet od posebne važnosti za užu i širu društvenu zajednicu. Smatramo da niko nema pravo da nam oduzme pravo na rad i da živimo od rada kao normalan svijet”, navodi se u informaciji.
Radnici ističu da Vlada RS ne smije dozvoliti da ovakav privredni gigant propadne, a 10 000 ljudi budu taoci jednog čovjeka ili administrativnih poteza pojedinaca.
“Mi radnici fabrike šećera stojimo na usluzi 24 časa dnevno na pomoći oko rješavanja pitanja fabrike. Po pozitivnom rješenju statusa fabrike mi smo spremni da danonoćno radimo na pripremi fabrike i ostvarenju zadataka iz Plana remonta i rekonstrukcija za 2011. godinu”, ističe se u saopštenju.
Radnici podsjećaju da je Fabrika šećera zaustavljena u momentu kada je nakon 18 godina ponovo krenula sa radom.
Projektovani kapacitet prerade je 4 000 tona šećerne repe na dan. Planirana godišnja prerada je 400 000 tona slatkog korijena. Fabrika je izvršila rekonstrukciju 1990 i 1991. godine čime su otklonjena sva uska grla.
Fabrika je prestala sa radom 1993. godine. U stečaj je otišla 2007, a 2010. godine uz saglasnost Vlade RS, Povjerilaca u stečaju, Privredne komore RS prihvaćeno je pismo namjere strateškog partnera “Agrokopa” iz Banjaluke. Na osnovu pisma namjere urađen je plan reorganizacije fabrike.
U oktobru mjesecu 2010. godine fabrika je nakon 18 godina ponovo puštena u rad.
Fabrika u stalnom radnom odnosu ima 210 radnika, više od 200 radnika u sezoni, više od 3000 domaćinstava je angažovano za proizvodnju šećerne repe na području Semberije i Posavine, oko 400 autoprevoznika sa mehanizacijom, više od 50 malih i srednjih preduzeća i zanatskih radnji na remontnim poslovima.
Grubom procijenom za fabriku šećera godišnje bi indirektno radilo, više mjeseci, oko 10 000 – 12 000 radnika.