PEKING, Troškovi rada u Kini rastu, pokazali su danas objavljeni službeni podaci, pa je tako minimalna plata na kraju septembra bila viša za 21,7 odsto.
Prosječna minimalna plata u većem dijelu zemlje porasla je za 21,7 odsto na kraju septembra, obavijestilo je ministarstvo ljudskih resursa i socijalne zaštite. Njen rast nije spriječilo ni usporavanje privrednog rasta u režiji Pekinga koji time nastoji zaustaviti inflaciju. Zbog viših troškova rada Kina bi mogla izgubiti status jedne od najjeftnijih zemalja za proizvodnju u svijetu.
Prema studiji konsultantske kompanije KPMG, taj trend najviše ide na ruku Indoneziji i Bangladešu gdje se pojačano seli proizvodnja donedavno locirana u Kini. Kineski službeni podaci obuhvataju 21 kinesku pokrajinu i regiju od njih ukupno 31, navode u ministarstvu. Grad Shenzhen, smješten u blizini Hong Konga, garantuje najvišu minimalnu mjesečnu platu od 1.320 juana (207 dolara). Peking nudi najbolje satnice u visini 13 juana (dva dolara).
Povećanje minimalne plate u skladu je sa kineskim naporima da se poveća kupovna moć i potrošnja domaćinstava. KPMG je saopštio da su nivoi minimalnih plata u Kini četiri puta viši nego u drugim zemljama južne i jugoistočne Azije. U KPMG-u ipak vjeruju da će Kina uspješno braniti svoju poziciju zahvaljujući produktivnosti i infrastrukturi. Azijski gigant i dalje zauzima vodeću poziciju u proizvodnji elektronike i namještaja. Hina