SARAJEVO, Izvještaj Evropske komisije o napretku BiH za prošlu godinu pokazao je da je malo urađeno na reformi tržišta rada što je kao posljedicu uzrokovalo visoku stopu nezaposlenosti koja i dalje raste.
Eksperti EU koji se bave pitanjem zapošljavanja u BiH Natalija Dianiskova i Džemal Hodžić istakli su na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu da je generalno potreban više integrisan pristup stvaranju novih radnih mjesta.
Kao jedan od najvećih problema u ovoj oblasti naveden je veliki broj institucija rada i zapošljavanja na svim nivoima, te nedostatak koordinacije među njima.
“Tržište rada je rascjepkano i neefikasno, što je direktan uzrok teškoća sa kojima se suočava nekoliko desetina hiljada građana BiH. Poseban problem je rascjepkanost službi za zapošljavanje koji ne vrše svoju primarnu zadaću, savjetovanje radi pronalaska posla, već uglavnom služe samo za administraciju za zdravstveno i socijalno osiguranje. Uprkos tome, oni troše 21 odsto svog novca namijenjenog za zapošljavanje”, navode eksperti.
U EU očekuju da će uskoro doći do reforme zakona koji reguliše ovu oblast, tako da se socijalno i zdravstveno osiguranje izdvoji iz poslova zavoda za zapošljavanje, koji bi se onda konačno trebali posvetiti svom primarnom zadatku.
EU smatra da uz hitnu potrebu da se uspostavi ekonomski i društveni savjet BiH, prioriteti za pristupanje EU u okviru reforme tržišta rada podrazumijevaju poboljšanje vještina i kompetencija državnih službenika koji se bave pitanjima rada, kao i proširenje uloge Koordinacionog odbora za praćenje provođenja strategije zapošljavanja BiH.
“Administrativna rascjepkanost je velika prepreka efikasnom odgovoru na nezaposlenost. Komplikovani zakoni i odredbe, koji se preklapaju na polju rada i zapošljavanja, sprečavaju poslodavce i strane investitore da ulažu u otvaranje novih radnih mjesta. Istovremeno, zaposleni ne uživaju jednaka prava u cijeloj zemlji, što ozbiljno ograničava mobilnost radne snage”, naglašeno je na konferenciji.
Usklađivanje radnog zakonodavstva između entiteta i kantona, EU je identifikovala kao ključno pitanje, te naglasila da će konsolidovanje zakonodavstva pomoći stvaranju jedinstvenog i efikasnog tržišta rada, povećanju mobilnosti radne snage, smanjenju nezaposlenosti i zaštiti prava radnika.