BEOGRAD, Cijena svakog kubika gasa, koji od 1. novembra bude potrošen u Srbiji, biće ”teža” od 10 do 15 odsto.
Poslije više od tri godine, na samom početku grijne sezone, ovaj energent poskupio je za domaćinstva i privredu. Da bi domovi ostali topli, domaćinstva koja se griju na gas moraće mjesečno da plate bar 1.000 dinara više, a sličan epilog mogu da očekuju i korisnici centralnog grijanja.
Poslije višemjesečnih najava da će gas poskupjeti, Vlada Srbije prošle nedjelje odobrila je ”Srbijagasu” da poveća cjenovnike od početka sljedećeg mjeseca. Domaćinstva će plaćati 10 odsto više, dok će računi za privredu biti uvećani za 15 odsto. Zato ekonomisti računaju da će ovo poskupljenje direktno podići inflaciju za 0,1 odsto, dok će ukupan efekat iznositi – 0,3 odsto.
– Rast cijene gasa uticaće i na poskupljenje centralnog grijanja i drugih industrijskih proizvoda – ocjenjuje Ivan Nikolić, iz Ekonomskog instituta. – Zato će ukupan efekat biti tri puta veći od direktnog uticaja na rast potrošačkih cijena.
Posljednje poskupljenje gasa u Srbiji, Vlada je odobrila u oktobru 2008. godine. A taj udar na cijenu energenta bio je ”jak” čak 60 odsto. Sada će cijena kubika sa 36,7 porasti na 40,8 dinara. Dok su mnoga domaćinstva kalkulisala kako će ih šestomjesečno grijanje na gas, tokom cijele grijne sezone, koštati oko 51.000 dinara, sa ovim poskupljenjem na kraju će platiti oko 6.000 dinara više.
– Tokom zime, treba mi i do 350 kubika gasa mjesečno da bih zagrijao stan od 50 kvadrata – kaže Beograđanin Ivan M. – Kad sve saberem, novo poskupljenje će me mjesečno koštati više od 1.000 dinara.
Rast cijene gasa neće pogoditi samo domaćinstva koja ga koriste. Jer, domaće toplane sačekaće 1. novembar dok ne objelodane da li će zatražiti poskupljenje od lokalnih samouprava. Kako kaže predsjednik Udruženja toplana Srbije Milovan Lečić, ostaje da se vidi hoće li cijena grijanja biti usklađena sa novim obračunom za gas.
– Svaki daljinski sistem grijanja mora da zatraži poskupljenje od nadležne lokalne samouprave, koja jedina to može da odobri – objašnjava Lečić. – Ne mora da znači da će sve toplane u Srbiji koje koriste gas, od novembarskih računa korigovati cijene grijanja. Jer, toplane treba da procjene sa lokalnim vlastima kako će nadoknaditi razliku u cijeni.
Međutim, toplane u Srbiji već duže vrijeme napominju da cijena grijanja mora da bude usklađena sa računima za energente. Brojke govore da u mazut i gas učestvuju sa oko 65 odsto u cijeni toplotne energije koju isporučuju toplane. Tako se može očekivati da mnogi daljinski sistemi grijanja zatraže poskupljenje od oko 10 odsto.
Skuplja nabavka
Kako objašnjava predsjednik Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić, dok je cijena gasa kod nas tri godine stagnirala, nabavni cjenovnici ”skakali” su bezbroj puta.
– Cijena gasa prati kretanja nafte na svjetskim tržištima i stalno se mijenja – kaže on. – Ovaj energent zaista jeste jeftiniji u Hrvatskoj ili Rumuniji, ali ove zemlje dobijaju velike količine iz sopstvene proizvodnje. Tako Rumuni imaju između 60 i 70 odsto sopstvenog gasa i mogu, praktično, da ga daju džabe. U Srbiji se, s druge strane, godišnje proizvede do 10 odsto ukupnih potreba. Ruskom ”Gaspromu”, od koga nabavljamo energent, mora da bude plaćeno, jer prekida isporuke. Novosti