BRATISLAVA, Slovačke banke plaćaće od naredne godine poseban porez u visini od 0,4 odsto odabranih pasiva i to u specijalni krizni fond za bankarski sektor.
Slovačka vlada očekuje od tog poreza godišnji priliv od oko 83 miliona evra.
Za taj prijedlog, bez obzira na nedavni pad vlade i krizu koju bi trebalo da okončaju tek vanredni izbori 10. marta, glasale su sve stranke i usvojen je većinom od 144 glasa u jednodomnom parlamentu od 150 poslanika.
“Banke su specifične u odnosu na preduzeća po tome što posluju sa tuđim novcem. Kada padne banka to nije samo problem njenih vlasnika već i klijenata i poreskih obveznika”, kazao je odlazeći ministar finasija Ivan Mikloš.
Bankarski porez je naišao i u Slovačkoj na veliki otpor bankarskog sektora a banke su upozorile da će odliv tog novca u specijalni fond za pomoć bankama u slučajevima neke nove krize osjetiti na svojoj koži klijenti, jer će im poskupjeti provizije i plaćanja za usluge banke.
Takav porez uvele su već neke članice Evropske unije, recimo Francuska, Njemačka, Austrija ili Mađarska.
Slovačka bankarska asocijacija protestovala je i zbog toga što je novi slovački porez osim Mađarske najviši u cijeloj EU.
Susjedna Češka koja je isto kao Slovačka tokom tranzicije sanirala banke o trošku poreskih obveznika a zatim ih čiste prodala stranim vlasnicima ne razmišlja o uvođenju takvog poreza. Češki premijer Petr Nečas objasnio je da se plaši da strane banke zbog poreza ne bi više osnivale banke-ćerke u Češkoj kao sada, već samo svoje filijale. Beta