BEOGRAD, U Srbiji se godišnje proizvede oko 6.000 tona suvih šljiva, a trećina završi na stranim tržištima. Prema podacima Zavoda za statistiku, kupci ovog, tradicionalnog srpskog proizvoda, su iz Hrvatske, ali i Turske, Holandije, Njemačke, Češke, Rusije.
Proizvođači suvih šljiva u Srbiji, međutim, i pored sigurnog plasmana, sve teže uspjevaju da posluju bez gubitaka. Jer, kako kažu, cijena ovog proizvoda na evropskom tržištu je sve niža, a cijena proizvodnje u Srbiji – sve viša.
– Izdržaću još ove godine ovako, a sljedeće ću, najvjerovatnije, zatvoriti sušaru – rekao nam je Ćuro Avramović, vlasnik firme „Poljootkup“ iz Bresnice kod Čačka, koja godišnje proizvede oko 500 tona suvih šljiva, i sva količina se izveze. – U ovoj državi je nemoguće raditi. Samo gas, koji je glavni energent za sušaru, u odnosu na prošlu godinu poskupio je tri puta. Sa druge strane, u Evropi traže što niže cijene.
Proizvođači navode da je prije šest godina kilogram suvih šljiva sa košticom koštao 2,3 evra, dok se danas za istu količinu, i to bez koštica, plaća tek 1,8 evra. Srpske suve šljive, i pored olakšica pri izvozu, odnosno uvozu, ponajmanje se izvoze u Rusiju. Razlog je što, navode proizvođači, kupci iz Rusije najmanje plaćaju, a najzahtjevniji su. Najveći konkurent Srbiji u izvozu su Argentina i Čile, ali ovdašnji proizvođači navode da država u ovim zemljama stoji iza proizvođača.
– Država nam je ukinula subvencije od deset odsto, dažbine su ogromne, a kamate pravo čudo,- ispričali su nam proizvođači suvih šljiva kojih najviše ima u Čačku i okolini, valjevskom i užičkom kraju.
– Neki od nas su pravili biznis planove, kojima su povezivali uzgajivače šljiva, hladnjačare i prerađivače, i to posebno u ruralnim sredinama, kako bi se zaustavio odliv ljudi, ali to nije imalo nikakvog efekta. Od države nikakve pomoći.
Izvoz
U periodu od januara do avgusta ove godine Srbija je ukupno izvezla 1.142 tone suvih šljiva, čija je vrijednost bila oko 2,1 milion evra. Najviše je u istom periodu izvezeno u Tursku, oko 160 tona, u Hrvatsku – 152, u Holandiju – 135, Rusiju – 119. Najveće količine suvih šljiva iz Srbije, ipak, tek će ovih dana krenuti na inostrana tržišta. Novosti