BEOGRAD, U Srbiju je u posljednjih deset godina iz EU ušlo više od 11 miljardi evra investicija, ali su sve skoncentrisane oko Koridora 10, rekao je danas ambasador i šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer.
“Kad se pogleda struktura investicija, sve su raspoređene oko Koridora 10, pa je izazov u narednom periodu da se prošire u druge krajeve Srbije”, rekao je Dežer na okruglom stolu o Mišljenju Evropske komisije o kandidaturi Srbije.
Komentarišući ekonomske kriterijume i standarde u Izvještaju, Dežer je istakao da je proces privatizacije u Srbiji “daleko od završenog” jer su vremenom privatizacije odlagane.
On je istakao da su veliki izazov za srpsku ekonomiju i kontrolisane cijene budući da Vlada Srbije određuje 20 odsto cijena među kojima su cijena energenata i cijena hljeba.
Ključne zamjerke privrede u segmentu administrativnih kapaciteta su jasnoća propisa, mogućnost njihove primjene i previsoki troškovi primjene za realni sektor, navela je potpredsjednica Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić.
“Ako se gleda broj zakona koje je donio parlament, to je pomak. Ali, postavlja se pitanje kvaliteta zakona, njihove primjenljivosti i toga da li je Srbija pojedina rješenja prepisala iz rješenja nekih zemalja članica EU ili smo pokušali da vidimo na koji način ćemo ta rješenja implementirati”, istakla je Džagić.
Prema njenim riječima, samo primjenom evropskih ekoloških standarda kroz nametanje različitih ekoloških taksi i naknada, trošak građana i privrede iznosi 0,9 odsto BDP-a.
Kao drugu manjkovost u primjeni evropske regulative, Džagić je navela neplansko utvrđivanje perioda prilagođavanja primjeni novih zakona koje je posljedica činjenice da Srbija nema mehanizme da utvrdi posljedice regulative.
“Vrlo često ne možemo ni da donesemo podzakonska akta, a kamoli da podignemo institucionalne kapacitete privrede, a samim tim i države, za implementaciju novih propisa”, kazala je Džagić i kao tipičan primjer navela nereformisane inspekcijske službe od kojih se očekuje da kontrolišu primjenu zakona. Beta