BEOGRAD, Guvernerka Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je juče da u prvoj polovini 2015. godine očekuje niži kurs dinara i poručila građanima i privredi da nastave da vjeruju u NBS, jer će na sve izazove reagovati tako da im olakša vraćanje kredita bankama, a realnom sektoru da im poslovanje učini predvidivim.
Tabakovićeva je, za televiziju B92, rekla da za NBS nije neuspjeh to što je kurs srpske valute na početku 2014. godine bio 114 dinara za evro, a na kraju godine preko 120 dinara.
”To nije neuspjeh, s obzirom na to kakvim smo sve izazazovima bili izloženi, od prirodnih do onih iz međunarodnog okruženja, na koja apsolutno ne možemo da utičemo već samo da se prilagođavamo”, rekla je Tabakovićeva.
Guvernerka centralne banke smatra da je NBS, sprovodeći režim fluktuirajućeg kursa, vrlo dobro odmjeravala svoje reakcije i mjere monetarne politike, u kojima je uspjela da te oscilacije učini prihvatljivim i da prilagođavanje kursa nacionalne valute bude učinjeno sa najmanje troškova, ne samo za NBS, nego i za građane, privredu, ali i državu.
Zamoljena za komentar o očekivanjima u 2015. godini, Tabakovićeva je građanima poručila da treba nastave da vjeruju u NBS, kao što su joj vjerovali i do sada, da će na sve izazove koji dolaze iz okruženja i sa domaćeg terena reagovati tako da im olakša plaćanje kredita, da olakša državi vraćanje zajmova i pomogne privredi da svoje bilanse i poslovanje učine predvidivim.
“Međutim, to ne znači da je NBS jedina koja može i treba da radi na stabilnosti“, rekla je Tabakovićeva i izrazila očekivanja da će budžet Srbije doprinijeti da žatečeni devizni kurs u prvoj polovini iduće godine bude čak i niži.
Tabakovićeva je ukazala i na direktnu vezu između potpisivanja novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i kursom i objasnila da će kurs dinara ojačati zato što će ojačati i povjerenje investitora da kroz kupovinu hartija od vrijednosti na domaćem tržištu i ulaganje u realni sektor, pokazati da Srbija vodi kredibilnu ekonomsku politiku.
“To je taj psihološki momenat koji će nama mnogo doprinijeti, ali on nije samo u domenu psihološkog povjerenja, on je i u domenu povjerenja u kredibilne mjere koje preduzima Vlada Srbije, da uravnoteži svoje bilanse potrošnje i zarađivanja”, pojasnila je guvernerka.
Tabakovićeva je napomenula da je za NBS novi aranžman s MMF-om, prije svega, i zajednički dogovor oko novog zakonskog okvira za rješavanje pitanja problematičnih banaka u Srbiji.
“To praktično znači da ćemo donijeti nove zakone kojima će se preventivno djelovati, da se nikada više ne desi da mi zatvaramo četiri banke, koliko sam ja kao guverner potpisala rješenja o zatvaranju, i da je to budžet Srbije, što direktno, što posredno, koštalo blizu milijardu evra”, navela je ona.
Guvernerka je rekla da, u ovom trenutku, u Srbiji nema ni jedne banku poput onih kojima je ove godine oduzeta dozvola za rad i napomenula da će Srpskoj banci, koja je pod nadzorom Agencije za osiguranje depozita i čiji je većinski vlasnik država, biti vraćen nekadašnji osnovni posao, a to je podrška namjenskoj industriji.
Tabakovićeva je ocijenila da je kombinacija razloga zaslužna za rekordno nisku inflaciju, što je rezultat odmjerenih mjera monetarne politike.
“Sve se na kraju svodi na to da li novca ima dovoljno ili ga ima premalo“, rekla je guvernerka NBS. Tanjug