BANJALUKA, Novoizabrani ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović smatra da će predstavnici organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata na sjednici parlamenta sigurno dati podršku prijedlozima ekonomske politike i budžeta za narednu godinu.
Savanović je nakon konsultacija premijera Srpske Željke Cvijanović sa predstavnicima ovih organizacija o prijedlozima ekonomske politike i budžeta rekao da dostignuti nivo boračkih prava neće biti smanjivan.
“Svjestan sam da to nije dovoljno, ali ukoliko u narednom periodu dođe do povećanja sredstava, lako je to riješiti rebalansom budžeta”, rekao je Savanović novinarima.
On je dodao da na današnjem sastanku u Banjaluci nije bilo amandmana na prijedloge ekonomske politike i budžeta, ali da će se primjedbe predstavnika organizacija proisteklih iz rata rješavati u toku godine.
“Dio sredstava namijenjenih za Ministarstvo svjesno je umanjen, što je poruka javnosti da će biti štednje i restrikcije”, rekao je Savanović.
Govoreći o eventualnom razdvajanju Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite na dva ministarstva, Savanović je rekao da se o konkretnim rješenjima još nije razgovaralo, ali da to ne znači da u toku njegovog mandata neće doći do određene rekonstrukcije.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović rekao je da je prioritet završetak projekta stambenog zbrinjavanja, ali da će ostati neriješeno pitanje preusmjeravanja sredstava iz boračkog dodatka i naknade za odlikovanja u zapošljavanje porodica poginulih boraca.
“Mislim da tu konsenzusa neće biti što se tiče naše organizacije, jer je sa socijalnog stanovišta prioritet zapošljavanje, ali ne vjerujem da će to proći, zbog različitih razloga”, rekao je Mitrović.
On je dodao da je za te namjene potrebno oko 15 miliona KM na godišnjem nivou, što bi, kako je rekao, ugrozilo isplatu boračkog dodatka na godišnjem nivou, koji je više populistička naknada.
“Tim davanjem obuhvaćen je veliki broj korisnika, ali oni dobijaju vrlo malo sredstava. Isplatu boračkog dodatka ne treba dovoditi u pitanje onima kojima je to jedini izvor, ali šta znači oko 200 KM na godišnjem nivou, onome ko, na primjer, ima platu od 4.000 KM?”, rekao je Mitrović.
Predsjednik Saveza ratnih vojnih invalida Dragan Vrhovac izrazio je zadovoljstvo činjenicom da u budžetu nije došlo do umanjenja prava ovih kategorija.
On je rekao da su predstavnici organizacija proisteklih iz proteklog rata tražili povećanje ličnih invalidnina, tako što neutrošena sredstva za porodične i lične invalidnine iz prethodne godine budu preusmjerena za ove namjene.
“Prema saznanjima ministra, to se kreće između 1,8 i dva odsto, a zatražili smo da se razlika od tri procenta uvrsti u budžet za narednu godinu”, rekao je Vrhovac.
On je dodao da je predložen i plan zapošljavanja ratnih vojnih invalida u narednoj godini, te jasnije definisanje zapošljavanja.
“Posebno smo naglasili zapošljavanje ratnih vojnih invalida koji su u rat otišli sa 18 godina, koji sad imaju oko 40, a ako se bude čekalo još 10 oni nikad neće imati priliku da rade”, rekao je Vrhovac.
Prema njegovim riječima, informacija o 34.600 nezaposlenih ratnih vojnih invalida nije tačna, jer postoje kategorija teških invalida koji nisu radno sposobni i nikada neće tražiti posao, kao i oni koji sada imaju 60 godina.
“Zatražili smo da se više pažnje posveti zapošljavanju ratnih vojnih invalida na lokalnom nivou, gdje u pojedinim lokalnim zajednicama načelnici uopšte ne žele da ih zaposle, iako imaju obavezu po zakonu”, naveo je Vrhovac.
On je izrazio uvjerenje da će u narednoj godini biti raspisan javni poziv za stambeno zbrinjavanje između 800 i 1.000 ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije koji na vrijeme nisu podnijeli zahtjev, u skladu sa obećanjem premijera.
“Stavka za stambeno zbrinjavanje u narednoj godini je nula, jer je kreditima zaokružen ciklus, osim ukoliko se raspiše javni poziv”, rekao je Vrhovac. Srna