LONDON, Na evropskim su berzama u srijedu ujutro cijene akcija oštro pale, zbog daljeg pada cijena nafte i opasnosti od finansijske krize u Rusiji.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u minusu 0,9 odsto, na 1.303 boda, nakon što je juče skočio 1,9 odsto.
Londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 0,9 i 1,1 odsto, nakon što su juče skočili oko 2 odsto.
Juče poslijepodne cijene evropskih akcija snažno su porasle jer su se ulagači ponadali da je zaustavljen pad cijena nafte i kurs ruske rublje.
Međutim, cijene nafte pale su danas daljih 1 odsto, šesti dan zaredom, krenuvši ponovo prema najnižim nivoima u pet i po godina. Na londonskom je tržištu cijena pala oko 50 centi, na 59,50 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu skliznula 60-ak centi, na 55,30 dolara.
Zbog toga su pod pritiskom akcije naftnih kompanija, kao što su BP, Saipem i Total, koje su pojeftinile između 0,5 i 1,2 odsto.
Ulagače je pokolebao i dalji pad cijena akcija na Wall Streetu u utorak. Premda su već prošle sedmice Dow Jones i S&P 500 indeks izgubili više od 3,5 odsto, što je njihov najveći sedmični gubitak u više od dvije i po godine, u prva dva dana ove sedmice ti su indeksi dodatno pali za više od 1 odsto.
Ulagači strahuju i od finansijske krize u Rusiji. Premda je u ponedjeljak ruska centralna banka povećala kamate za 6,5 postotnih bodova, na 17 odsto, u utorak je kurs rublja prema dolaru potonuo 11 odsto, što je njegov najveći dnevni pad od ruske finansijske krize 1998. godine.
U jednom je trenutku dolar juče vrijedio 80 rubalja, dok se jutros njegov kurs kreće oko 68 rubalja, a sve se više spekuliše da će Moskva morati dodatno povećati kamate ili uvesti mjere kapitalne kontrole kako bi zaustavila pad kursa rublja.
Zbog svega toga splasnula je sklonost ulagača prema rizičnijim investicijama, kao što su akcije, dok raste privlačnost investicija koje se smatraju sigurnijim utočištem u nesigurna vremena. Zbog toga su jutros porasle cijene državnih obveznica, pa su prinosi na njemačke, britanske i japanske obveznice pali na rekordno niske nivoe.
I na azijskim su berzama cijene akcija danas pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 9,30 sati bio u minusu 0,6 odsto, zaronivši na novi najniži nivo od marta.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks jutros ojačao 0,4 odsto, na 16.819 bodova, odmaknuvši se od najnižeg nivoa u šest sedmica. Hina