LONDON, Na evropskim su berzama u utorak ujutro indeksi stabilni, nakon oštrog pada u proteklih sedam dana, no smjer tržišta zavisiće o tome hoće li se stabilizovati cijene nafte.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 odsto, na 1.293 boda, nakon što je juče potonuo 2,4 odsto, a u posljednjih šest dana 8,2 odsto.
Frankfurtski DAX i londonski FTSE indeks bili su u 9,30 sati na dobitku oko 0,1 odsto, dok je pariški CAC za toliko oslabio.
I juče ujutro tržište je djelovalo stabilno, no u drugom dijelu dana cijene su akcija oštro pale zbog nastavka klizanja cijena nafte, što je uzdrmalo i Wall Street.
U ponedjeljak su na najvećoj svjetskoj berzi Dow Jones i S&P 500 indeks pali više od 0,5 odsto, nakon što su već prošle sedmice izgubili više od 3,5 odsto, što je njihov najveći sedmični gubitak u više od dvije i po godine.
I danas će na tržišta najviše uticati kretanje cijena nafte, a jutros je na londonskom tržištu, po prvi puta od jula 2009. godine, zaronila ispod nivoa od 60 dolara po barelu.
Ulagače je, naime, zabrinuo podatak o padu aktivnosti u kineskom proizvodnom sektoru u decembru po prvi put nakon sedam mjeseci, što ukazuje na dalje usporavanje rasta druge po veličini globalne ekonomije i najvećeg svjetskog potrošača sirovina.
U fokusu ulagača biće i Rusija zbog sve lošije situacije u tamošnjoj ekonomiji, koje je pod pritiskom zbog pada cijena nafte. U ponedjeljak je ruska centralna banka povećala kamatne stope s 10,5 na 17 odsto kako bi zaustavila pad kursa rublje koji se prema dolaru kreće na najnižim nivoima u istoriji.
Zbog toga su jutros na azijskim berzama cijene akcija pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u minusu 0,5 odsto, skliznuvši na novi najniži nivo od marta.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks potonuo 2 odsto, na 16.755 bodova, najniži nivo u mjesec i po dana. Hina