TOKIO, Zbog daljeg pada cijena nafte, slabih ekonomskih pokazatelja iz Kine i pada indeksa na Wall Streetu, azijske su berze i u utorak pod snažnim pritiskom.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu oko 2 odsto, a cijene su akcija pale i na gotovo svim ostalim azijskim tržištima, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u minusu 0,5 odsto, zaronivši na novi najniži nivo od marta.
Loše raspoloženje azijskih ulagača posljedica je daljeg pada cijena akcija na Wall Streetu u ponedjeljak. Premda su već prošle sedmice Dow Jones i S&P 500 indeks izgubili više od 3,5 odsto, što je njihov najveći sedmični gubitak u više od dvije i po godine, i juče su pali više od 0,5 odsto.
Ne uspijevaju se stabilizovati ni cijene nafte, pa se i dalje kreću na najnižim nivoima u pet i po godina.
Ulagače je zabrinuo i pad aktivnosti u kineskom proizvodnom sektoru u decembru po prvi put nakon sedam mjeseci, što ukazuje na dalje usporavanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
Negativno na tržište utiče i sve lošija situacija u ruskoj ekonomiji, koje je pod pritiskom zbog pada cijena nafte. U ponedjeljak je tamošnja centralna banka povećala kamatne stope s 10,5 na 17 odsto kako bi zaustavila pad kursa rublje koji se prema dolaru kreće na najnižim nivoima u istoriji.
Zbog svega toga splasnula je sklonost prema rizičnijim ulaganjima, dok raste privlačnost investicija koje se smatraju sigurnijim utočištem u nesigurna vremena.
Zbog toga je na valutnim tržištima ojačao japanski jen, pa je kurs dolara skliznuo s jučerašnjih 118,60 na 117,80 jena, nedaleko najniže nivoe u dvije sedmice od 117,44 jena.
U odnosu pak na evropsku valutu, dolar je gotovo nepromijenjen, pa se cijena evra kreće oko 1,2450 dolara, kao i juče u ovo doba.
Analitičari očekuju stabilizaciju dolara jer se u utorak i srijedu održava posljednja ovogodišnja sjednica američke centralne banke, a očekuje se da će čelnici Feda oprezno poručiti da se bliži kraj periodu jeftinog novca.
Zbog snažnog rasta najveće svjetske ekonomije, neki analitičari, naime, vjeruju da će Fed zauzeti čvršći stav po pitanju monetarne politike i signalizovati da se u 2015. godini može očekivati povećanje ključnih kamatnih stopa.
Drugi, pak, smatraju da bi Fed mogao poručiti da neće žuriti s povećanjem kamata zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija. Hina