BANJALUKA, Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je danas da će pitanje ekonomskih reformi biti jedno od prioritetnih pitanja novih vlasti u BiH.
Ivanić je novinarima u Banjaluci, pred početak poslovnog foruma “Njemačka – ključni trgovinski i poslovni partner BiH”, rekao da i sadržaj njemačko–britanske inicijative, koja će postati i inicijativa EU za BiH, ukazuje na potrebu provođenja ekonomskih reformi.
“Iskreno mislim da je sam PDV najmanji problem i činjenica je da se nova koalicija dogovorila da uđe u razgovor o olakšanju plaćanja PDV kao jedan od prvih zadataka”, naglasio je Ivanić.
Prema njegovim riječima, među najvećim prioritetima je i smanjenje poreza i doprinosa, a da bi se to uradilo, potrebno je smanjiti javni sektor, za šta “mora postojati odlučan vrh da to uradi”.
“Mi u BiH imamo institucije koje postoje godinama, a koje do sada ništa nisu uradile. Jedna od takvih je, na primjer, Komisija za koncesije, koja postoji već 12 godina i u kojoj radi puno ljudi, a koja još nije dala nijednu jedinu koncesiju”, naveo je Ivanić.
Ambasador Njemačke u BiH Kristijan Helbah rekao je da je BiH mnogo bolja lokacija za ulaganje nego što se misli, ali da postoje određene prepreke kada je riječ o investiranju.
Helbah je istakao da treba obezbijediti pravnu sigurnost za ulagače, navodeći da se prepreke za ulaganje u BiH ogledaju i u dugotrajnim, često komplikovanim birokratskim procedurama i rigidnom zakonu o radu.
“Uprkos svemu tome imamo niz njemačkih preduzeća koja su uložila u BiH i zaista dobro zarađuju”, naglasio je Helbah, dodajući da je, prije svega, riječ o preduzećima srednje veličine.
Njemački diplomata smatra da se prednosti BiH za privrednu saradnju ogledaju u njenom geografskom položaju, kvalifikovanoj radnoj snazi koja često u inostranstvu uživa bolji glas nego u BiH, kao i postojanju određenog broja konkurentnih preduzeća koja nemaju visoke troškove proizvodnje.
Šef biroa Predstavništva njemačke privrede u BiH Aleksander Merdijan naveo je podatke prema kojima obim trgovinske razmjene BiH i Njemačke iznosi oko 1,5 milijardi evra i istakao da postoji potencijali za dalji razvoj, naročito poboljšanjem okvirnih uslova poslovanja.
On je rekao da u prerađivačkoj industriji leže najveći potencijali za saradnju i istakao da su kočnica ulaganju i privrednoj saradnji sadašnji zakon o radu, PDV i veliki birokratski aparat, ocijenivši da bi te oblasti trebalo reformisati.
Merdijan smatra da BiH nije još dovoljno poznata lokacija za poslovanje i investiranje i da bi institucije BiH trebalo da rade više na promociji zemlje.
Organizator današnjeg Foruma je banjalučka Agencija za razvoj preduzeća “Eda”. Srna