BEOGRAD, Višak zaposlenih u državnoj upravi Srbije se kreće oko 50.000 ljudi, izjavio je danas profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić dodajući da država ne bi smjela da otpusti više od 10 odsto radnika, jer bi to uticalo i na kvalitet usluge.
“Smanjenje broja zaposlenih je potrebno, ali nikako više od 10 odsto, kako bi država mogla da funkcioniše, a da ne umanji kvalitet usluge”, rekao je Arsić na naučnoj konferenciji “Ekonomska politika Srbije u 2015. godini”, koju organizuju Naučno društvo ekonomista Srbije, Akademija ekonomskih nauka i Ekonomski fakultet u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.
U državnoj upravi kako je rekao, radi 530.000 ili 540.000 ljudi, višak je oko 10 odsto, a polovina od tih 10 odsto će, prema njegovim riječima, otići u penziju.
“Recimo da oko 15.000 godišnje ode u penziju. Ipak, neki od njih moraju da budu zamijenjeni. Ne može ljekara specijalistu za jednu oblast da zamijeni kolega koji je specijalizovan za neku drugu oblast”, rekao je Arsić.
Potpredsjednica vlade Kori Udovički, koja je i ministarka državne uprava i lokalne samouprave, rekla je danas da će zabrana zapošljavanja u javnom sektoru morati u nekom trenutku da prestane da važi.
“Zabrana zapošljavanja u javnom sektoru onemogućava efikasan rad državne uprave i ona će morati u nekom trenutku da prestane da važi. Međutim, to ne smije nikako da dovede do porasta zapošljavanja u državnoj upravi”, rekla je Udovički.
Arsić je na konferenciji naveo i da je skeptičan po pitanju tačnosti podataka vezanih za zaposlenost.
“Skeptični smo kada je riječ o podacima u vezi sa tržištem rada, da su ti podaci tačni i pouzdani i da je stopa nezaposlenosti sa 25 odsto pala na oko 17 odsto”, rekao je Arsić.
Takvo smanjenje nezaposlenosti morale bi, kako je rekao, da prate stope rasta od sedam ili osam odsto, što u Srbiji nije slučaj. Tanjug