BANJALUKA, Poslovni računi “Luke Šamac”, čiji je većinski vlasnik kompanija “Balkan Steel”, u čijem je vlasništvu i “Unis – Fabrika cijevi” Derventa, blokirani su, jer je “Luka” bila garant za nekoliko kredita koji su podignuti za “Unis”, a koje to preduzeće ne vraća jer ne radi već više od godinu dana, potvrđeno je “Nezavisnim”.
Pored toga, “Luka Šamac” ne radi gotovo godinu dana, upravo od momenta kraha proizvodnje u derventskom “Unisu”, dok su joj veliku štetu nanijele i ovogodišnje katastrofalne poplave. Da se ovo preduzeće nalazi u problemima potvrđuje i revizorski izvještaj za “Luku Šamac” za prošlu godinu, u kojem im je dato negativno mišljenje.
Kako je navedeno u obrazloženju, tokom revizije utvrđeno je da je “Luka Šamac” bila jemac, odnosno založni dužnik, po osnovu više ugovora o kreditima ukupne vrijednosti 21 milion maraka između Balkan investment banke Banjaluka kao davaoca kredita i povezanog lica “Unis – Fabrika cijevi” Derventa, kao korisnika kredita. Upravni odbor “Luke Šamac” donio je odluku kojom se odobrava da “Luka” kao jemac potpiše okvirni ugovor između Balkan investment banke kao povjerioca i “Unisa” kao dužnika, a iznos okvirnog kredita je 14 miliona maraka.
“Društvo nije objavilo informacije u vezi s navedenim jemstvom u svojim finansijskim izvještajima, kao ni informacije o, u ovu svrhu, založenim nekretninama, postrojenjima i opremi“, navodi se u obrazloženju i dodaje da su po osnovu obaveza iz navedenog jemstva, na dan 31. decembra prošle godine, poslovni računi “Luke Šamac” blokirani. Pored toga, revizori su utvrdili i da je “Luka Šamac” u toku 2013. godine dala korporativnu garanciju Izvozno-kreditnoj agenciji (IGA) BiH kojom se obavezalo garantovati ispunjenje obaveza “Unis – Fabrike cijevi” Derventa po ugovoru o okvirnoj finansijskoj podršci prema IGA do 80 miliona maraka.
IGA je 3. februara ove godine uputila “Luci Šamac” protest garancije za “Unis”, kojom poziva “Luku Šamac” da u skladu s odredbama korporativne garancije uplati 80 miliona maraka prema IGA.
“Društvo nije objavilo informacije u vezi s navedenom garancijom u svojim finansijskim izvještajima“, navedeno je u revizorskom izvještaju.
Nikola Bajić, direktor “Luke Šamac”, rekao je da ne rade već skoro godinu dana, posebno od katastrofalnih poplava sredinom ove godine, koje su im nanijele štetu, te da su poslovni računi i dalje blokirani.
On je izazio nadu da bi se na proljeće sljedeće godine moglo krenuti s radom. Prema njegovim riječima, “Luka Šamac” je u godinama prije prestanka rada postizala zavidne rezultate, kada je u pitanju pretovar robe, te je većinom opsluživala “Unis”.
“Međutim, kada je ‘Unis’ zapao u probleme i prestao s radom, došlo je do problema i u ‘Luci’, a onda su nas dotukle i poplave”, rekao je Bajić i dodao da će o finansijskim i revizorskim izvještajima ovog preduzeća Skupština akcionara raspravljati. Inače, nakon ratnih dešavanja “Luka Šamac” bila je potpuno devastirana, pa je obnova rada počela privatizacijom državnog kapitala 2006. godine, a tadašnji kupac i sadašnji većinski vlasnik 65 odsto kapitala je “Balkan Steel” iz Lihtenštajna, firma u vlasništvu biznismena Gorana Tomića. Podsjećamo da se “Unis”, koji je svojevremeno bio najznačajniji izvoznik iz BiH na tržište EU, već više od godinu dana nalazi u dubokoj agoniji, uzrokovanoj nagomilanim problemima i prestankom proizvodnje. Od oktobra prošle godine, oko 530 radnika ovog nekadašnjeg giganta poslato je kući i duguje im se 10 plata. Nezavisne novine