BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić pozvala je vlasnike bespravno izgrađenih objekata da ispoštuju rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju, jer produženja roka više neće biti.
Golićeva je naglasila da Zakon o uređenju prostora i građenju nudi niz povlastica za legalizaciju, posebno porodicama poginulih boraca, ratnim vojnim invalidima prve i druge kategorije, civilnim žrtvama rata i teškim civilnim invalidima koji su oslobođeni plaćanja naknade legalizacije.
“Povlastice su da na deset godina mogu da plaćaju legalizaciju sa jedan odsto kamate. Čak građani mogu da plaćaju naknadu obveznicama na ime materijalne i nematerijalne štete”, rekla je Golićeva novinarima u Banjaluci, gdje je održala radno-konsultativni sastanak sa predstavnicima lokalnih zajednica iz Republike Srpske.
Ona je navela da u Srpskoj ima oko 85.000 bespravno sagrađenih objekata, najviše u većim lokalnim zajednicama, te da su najčešći problemi legalizacije imovinsko-pravne prirode.
Prema njenim riječima, poplave su pokazale da su mnogi objekti građeni na nedozvoljenim mjestima.
“Postoji način da se ti objekti nasipima osiguraju da ostanu, ali ne može se graditi na klizištima i ispod njih. Opštinske građevinske inspekcije trebalo je da daju doprinos da se to ne gradi”, istakla je Golićeva i dodala da neke lokalne zajednice nemaju ni dovoljno stručan kadar koji bi se bavio problemima bespravne gradnje.
Ona je napomenula da se ovim problemom ne bavi samo Srpska, već i Federacija BiH, ali i zemlje okruženja.
Glavni republički urbanističko-građevinski i ekološki inspektor Dragan Mijović rekao je da inspektor, prilikom utvrđivanja da je određeni objekat bespravno izgrađen, može donijeti rješenje o uklanjanju tog objekta.
“Ukoliko vlasnik objekta podnese zahtjev za legalizaciju inspektor obustavlja taj postupak”, naveo je Mijović.
Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje grada Bijeljina Igor Ostojić rekao je da na području ove lokalne zajednice ima oko sedam hiljada bespravno izgrađenih objekata, ali da je ove godine podneseno svega oko 500 zahtjeva za legalizaciju, dok ih je prošle godine bilo oko 700.
Ostojić je rekao da vlasnici objekata žele da plaćaju naknadu legalizacije u ratama, te da je to velika olakšica za njih.
On je pozvao stanovnike Srpske da do 24. maja naredne godine legalizuju bespravno izgrađene objekte, jer tada ističe rok. Srna