BANJALUKA, Od januara do oktobra ove godine Republika Srpska ostvarila je izvoz od 2,275 milijardi KM, što je za šest odsto više u odnosu na isti period prošle godine, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.
Uvoz je u istom periodu iznosio 4,087 milijardi KM, što je za 9,3 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, a procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio je 55,7 odsto.
U oktobru je ostvaren izvoz u vrijednosti od 256 miliona KM i uvoz u vrijednosti od 506 miliona KM.
Od januara do oktobra najviše se izvozilo u Italiju 426 miliona KM, te u Srbiju 336 miliona KM, a najviše se uvozilo iz Rusije 881 milion KM i iz Srbije u vrijednosti od 654 miliona KM.
Najveće učešće u izvozu ostvaruju naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala bez sirovih od 208 miliona KM, dok najveće učešće u uvozu ostvaruje nafta i ulja dobijena od bitumenoznih minerala i to sirova sa ukupnom vrijednošću od 859 miliona KM.
Cijene proizvođača industrijskih proizvoda na domaćem tržištu u oktobru u odnosu na septembar u prosjeku su bile niže za 0,1 odsto, dok su u odnosu na oktobar prošle godine u prosjeku bile niže za 0,2 odsto, a u odnosu na decembar prošle godine u prosjeku su ostale na istom nivou.
Cijene proizvođača industrijskih proizvoda na stranom tržištu u oktobru ove godine u odnosu na septembar ove godine u prosjeku su bile više za 0,2 odsto, a u odnosu na oktobar 2013. godine kao i u odnosu na decembar 2013. godine u prosjeku su bile niže za 0,8 odsto.
Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u oktobru ove godine u poređenju sa oktobrom 2013. godine veća je za 6,6 odsto.
U prerađivačkoj industriji ostvaren je rast od 11,3 odsto, i u području proizvodnje i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji rast od 3,5 odsto.
U području vađenja ruda i kamena zabilježen je pad od 1,7 odsto.
Posmatrano prema glavnim industrijskim grupama po osnovu ekonomske namjene proizvoda, proizvodnja energije u oktobru 2014. godine u poređenju sa oktobrom 2013, bila je veća za 14,9 odsto, trajnih proizvoda za široku potrošnju za 7,7 odsto, kapitalnih proizvoda za 5,6 odsto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 3,4 odsto, dok je proizvodnja intermedijarnih proizvoda bila manja za 0,4 odsto.
Desezonirana industrijska proizvodnja u oktobru 2014. godine u poređenju sa septembrom 2014. manja je za 0,8 odsto.
U području vađenja ruda i kamena zabilježen je rast od 6,3 odsto, u prerađivačkoj industriji rast od 2,1 odsto, dok je u području proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji ostvaren pad od 10,2 odsto.
Posmatrano prema glavnim industrijskim grupama po osnovu ekonomske namjene proizvoda, u oktobru 2014. godine u poređenju sa septembrom 2014. desezonirana proizvodnja kapitalnih proizvoda bila je veća za 8,7 odsto, intermedijarnih i netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 0,7 odsto, dok je proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju bila manja za 2,2 odsto i energije za 3,1 odsto.
Broj zaposlenih u industriji u oktobru ove godine u odnosu na prosječan mjesečni broj zaposlenih u 2013. godini bio je veći je za 3,0 odsto, navode iz Republičkog zavoda za statistiku. Srna