PEKING, Predstavnici kineske vlade i centralne banke spremni su da dodatno smanje kamatnu stopu kao i da olabave kriterijume za odobravanje kredita iz straha da pad cijena ne dovede do talasa nemogućnosti plaćanja, bankrota i gubitka posla.
Iznenadna odluka Pekinga o sniženju referentne kamatne stope, prvi put u posljednjih dvije godine, je znak promjene kurska politike kineskih vlasti, koji su se do sada zadovoljavali ograničenim mjerama podrške rasta prije nego što su konačno odlučili da je neophodno uvođenje radikalne mjere kako bi se stabilizovala druga ekonomija svijeta, prenosi Rojters.
Kineski privredni rast je u trećem tromjesečiju usporen na 7,3 odsto a politički predstavnici se plaše da bi on mogao prvi put od otpočinjanja svjetske finasijske krize da ne pređe granicu od sedam odsto.
Proizvođačke cijene već tri godine padaju što predstavlja veliki teret za industrijsku aktivnost, dok su potrošačke cijene takođe oslabile.
“Došlo je do promjene u načinu gledanja na stvari visokih kineskih predstavnika”, izjavio kineski ekonomista Ðao Kijun sa univerziteta u Renminu.
Kineska narodna banka se sada zalaže za globalnu politiku podsticanja privrednog rasta i otvorena je u pogledu sniženja ostalih kamatnih stopa, kao i u pogledu smanjenja racija obvezničkih rezervi koji zapravo ograničeva iznos raspoloživih kapitala za finasiranje kreditnih emisija.
Kina je snizila racijo rezervi za pojedine banke ove godine ali nije najavila reviziju na niže tog racija za čitav bankarski sektor od maja 2012.
“Nove redukcije kamatnih stopa trebalo bi da budu u pripremi jer smo ušli u ciklus sniženja kamatnih stopa, dok su sniženja racija obvezničkih rezervi takođe moguća”, objasnio je kineski ekonomista.
Odluka donijeta u petak o sniženju referentnih kamatnih stopa na jednogodišnje pozajmice za 40 baznih poena na 5,6 odsto takođe je isprovocirana strahovanjem lokalnih vlasti da će se teško izboritu sa teretom njihovog duga.
Mnogobrojni kineski ekonomisti pozivaju na radikalniju ekonomsku i monetarnu politiku u cilju suočavanja sa posljednjim pokazateljima o usporavanju privrednog rasta u četvrtom ovogodišnjem tromjesečiju i padu inflacije.
Stopa kineskog privrednog rasta za čitavu godinu trebalo bi da bude niža od 7,5 koliko je vlada planirala, što bi bio najslabiji ritam u proteklih 24 godine.
Analitičari pozivaju Peking da snizi prognozu privrednog rasta za 2015. na oko sedam odsto u odnosu na ovogodišnjih 7,5 odsto.
Predstavnici kineskih vlasti moraju da tokom radnog sastanka u decembru utvrde glavne smjernice ekonomskih planova i reformi za narednu godinu.
Pojedini analitičari smatraju da je odluka o smanjenju kamatnih stopa donijeta takođe i pod uticajem samita Grupe 20 koja je postigla dogovor o podsticaju svjetskog privrednog rasta.
Kina koja će biti domaćin samita G20 u 2016, želi da očuva svoj uticaj kao motor svjetskog privrednog rasta.
“Kina želi da igra značajniju ulogu u okviru G20 i mora da održi relativno brz ritam rasta”, izjavio je kineski ekonomista sa univerziteta u Renminu. Tanjug