ATINA, Grčka vlada je potvrdila juče prognozu privrednog rasta za 2015. od 2,9 odsto, što predstavlja definitivni prekid sa recesijom s kojom se ta zemlja nosila šest godina.
Poslije dva uzastupna tromjesečna rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 0,4 odsto u drugom i od 1,7 odsto u trećem kvartalu ove godine, grčka vlada je potvrdila predviđanje privrednog rasta od 0,6 odsto za čitavu 2014, čime je stavila tačku na dugogodišnju recesiju u koju je upala krajem 2008.
Na osnovu nacrta o budžetu, koji je danas parlamentu predstavio grčki ministar finansija Kristos Staikuras, rast BDP-a će se nastaviti i u narednoj godini i iznosiće 2,9 odsto.
Grčka vlada je, međutim, odustala od ambicije da javni dug, koji je zemlju gurnuo u krizu bez presedana, stabilizuje u ovoj godini.
Prednacrt budžeta, predstavljen u oktobru, predviđao je održanje javnog duga na 175 odsto BDP-a, ali iz nacrta koji je danas predstavljen u grčkom parlamentu evidentno je da će javni dug u ovoj godini dostići 177,7 odsto BDP.
Takođe, novi nacrt budžeta predviđa pad javnog duga u 2015. na 171,4 odsto BDP-a umjesto prethodno predviđenih 168 odsto. Uprkos gigantskom restruktuiranju duga 2012, javni dug grčke će ove godine dostići 318 milijardi evra.
Grčki premijer Antonis Samaras nedavno je ponovo zatražio pomoć od stranih poverilaca kako ne bi bio ugrožen dalji rast grčke privrede.
Poslanici grčkog parlamenta 7. decembra treba da se izjasne o budžetu za narednu godinu, kojim se takođe predviđa javni deficit od 0,2 odsto BDP u 2015, poslije očekivanih 1,3 odsto u ovoj godini.
Aktuelni nacrt predviđa i smanjenje nezaposlenosti u 2015. na 22,6 odsto s ovogodišnjih 24,8 odsto, odnosno sa rekordnih 28 odsto u 2013.
Ovaj nacrt budžeta nije još dobio odobrenje međunarodne trojke kreditora – EU, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koji su od septembra u finalnim pregovorima sa Grčkom povodom odmrzavanja posljednje tranše evropskih pozajmica.
Višečasovna živa diskusija između Grčke i “trojke” u noći između čertvrtka i petka završena je bez dogovora. Tanjug