BEOGRAD, Energetika i poljoprivreda su oblasti u kojima se može razvijati zelena ekonomija, složili su se juče učesnici međunarodne konferencije “Klimatske promjene i zelena ekonomija”.
Takođe su se saglasili da je potrebno raditi na unapređenju energetske efikasnosti, smanjenju emisije štetnih gasova, povećanju učešća obnovljivih izvora energije, korišćenju energije vjetra, geotermalne energije i na rastu organske proizvodnje.
Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović je istakao da su tri oblasti ključne za razvoj zelene ekonomije – unapređenje energetske efikasnosti, povećanje obnovljivih izvora energije i razvoj organske proizvodnje.
On je podsjetio da su trenutno dominantni termonuklearni izvori energije u svijetu, oko jedne četvrtine čine hidro energetski izvori, dok bi nove izvore obnovljive energije trebalo povećati za deset procentnih poena.
Prema njegovim riječima, pod organskom proizvodnjom u Srbiji do 2030. godine bi trebalo da bude 150.000 hektara za šta je neophodna podrška države.
Vlasnik “MK grupe” Miodrag Kostić smatra da Srbija ima prednosti i u pogledu zelene ekonomije i održivog razvoja, ali da joj je za to potreban nešto duži period.
Naime, velike zemlje, poput Amerike i Kine, godinama su neograničeno razvijale crne tehnologije pomoću kojih su stekle veliki kapital, što im je omogućilo da ulože i velika sredstva u razvoj zelene energije, naveo je Kostić.
Nerazvijene zemlje, poput Srbije, međutim nisu u mogućnosti da tako brzo ispune nove standarde, jer ne raspolažu dovoljnim finansijski sredstvima, dodao je on na skupu u organizaciji Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD).
On smatra da su energija vjetra, geotermalna energija i proizvodnja organske hrane perspektivne oblasti za zelenu ekonomiju.
Starija izvršna potpredsjednica hrvatskog Agrokora, Ljerka Puljić, istakla je da je neophodno uložiti sredstva u sisteme za navodnjavanje i odvodnjavanje, raditi na uređenju zemljišta i diverzifikovati poljoprivrednu proizvodnju. Tanjug