GRADIŠKA, Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Srpske Vladimir Usorac rekao je da će blokada carinskih terminala na graničnim prelazima, koju su jutros počeli mljekari u BiH, trajati do ispunjenja zahtjeva, koji su danas prošireni i na uvođenje plavog dizela za poljoprivrednike.
Usorac je rekao da je na graničnim prelazima blokiran uvoz samo proizvoda od mlijeka, dok će ostali proizvodi nesmetano prolaziti prema carinskom terminalu.
On je naveo da u domaćim mljekarama ima 35.000 litara mlijeka viška, koje se ne može prodati zbog visokosubvencionisanog mlijeka iz uvoza, te napomenuo da mljekari traže uvođenje prelevmana od 72 feninga na uvozno mlijeko.
Komentarišući tvrdnje nadležnih institucija da u BiH nema prekomjernog uvoza mlijeka, Usorac je upitao odakle, onda, tolike količine neprodatog mlijeka, kada se zna da njegova proizvodnja u BiH u proteklih pet godina nije povećavana i kreće se 210 miliona litara godišnje.
“Veliki je uspjeh proizvođača mlijeka u BiH da su u teškom vremenu zadržali obim proizvodnje mlijeka, i ne možemo i nećemo dozvoliti ni EU, ni vlastima u Sarajevu da unište 20.000 seoskih domaćinstava, 100.000 građana koji direktno žive od proizvodnje mlijeka i još 30.000 onih koji nam prodaju đubrivo i ostali repromaterijal za poljopriovredu”, naglasio je Usorac.
Prema njegovim riječima, u EU subvencije iznose oko marku i po, a 74 odsto budžeta Unije, od oko 900 milijardi evra izdvaja se za poljoprivredu, a traže od BiH da Hrvatskoj da povlašten položaj za uvoz poljoprivrednih proizvoda.
“Dogovorili smo izvoz 15.000 tona goveđeg mesa u Tursku. EU nam je zabranila prevoz preko Bugarske, uz objašnjenje da, ukoliko se prevrne kamion, naše meso može da zarazi divlje životinje i da se bolest proširi, a u BiH izvoze mlijeko po 65 feninga i kobasicu po dvije marke”, naveo je Usorac.
Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka Federacije BiH /FBiH/ Mehmed Nikšić istakao je da već devet godina ukazuju na težak položaj poljoprivrednika u BiH, posebno prizvođača mlijeka, kao i na činjenicu da poljoprivrednici plaćaju istu cijenu goriva, kao i ostali građani i plaćaju obaveze i doprinose za plate kao u trgovini i ugostiteljstvu, što nije slučaj u EU.
“Kada smo uz nepovoljne kredite izgradili savremene farme, neko je uzeo sebi za pravo da ode u Brisel i pregovara u ime nas, potpisujući ono što je od njih zahtijevala EU”, rekao je Nikšić.
On je dodao da su podsticaji za proizvodnju mlijeka u Evropi 12,9 puta veći nego u BiH.
“Neko je sebi dao za pravo da zakaže utakmicu trećerazrednog kluba iz BiH i Barselone i očekuje da mi pobijedimo u toj utakmici, što je uz ovakve uslove nemoguće”, naglasio je Nikšić.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Predrag Zgonjanin rekao je da Unija podržava proteste proizvođača i da svi koji predstavljaju građane u institucijama moraju da štite interese poljoprivrednika.
On je dodao da je interes svih u BiH da se zaštiti domaća proizvodnja, te da u trgovačkim lancima ne bude više od 75 odsto uvoznih proizvoda a da domaći proizvodi propadaju.
“Na policama tržnih centara nalazi se mlijeko od 0,86 KM sa PDV-om, a litar mlijeka se ne može prizvesti bez 1,20 KM. Treba postaviti pitanje ko je i kako uspio plasirati mlijeko po toliko niskim cijenama”, naglasio je Zgonjanin.
Carinski terminali na prelazima Bijača, Gorica, Izačić, Gradiška i Orašje blokirani su danas oko podne, kao znak protesta zbog neuvođenja prelevmana na uvoz mlijeka iz EU.
Carinski terminal u Gradišci blokiran je sa više od 50 traktora.
U Sarajevu je juče održan sastanak zvaničnika Republike Srpske, FBiH i BiH na kojem je razgovarano o aktuelnim problemima u sektoru mljekarstva. Srna