BEOGRAD, Srpska banka je na prekretnici – ili će biti dokapitalizovana, ili joj slijedi zatvaranje.
Ova domaća banka je u sve većim gubicima, koji više ne mogu da se tolerišu, pošto krši sve zakonske norme visini propisanog kapitala. Nezvanično se spominje reorganizacija kao spas od dubioze. Međutim, prema finansijskim parametrima ove banke, jedini spas bi bio upumpavanje dodatnog novca. A, novac za eventualnu dokapitalizaciju Srpske banke ne postoji, bar ne u državnoj kasi. Ni nedavno usvojenim rebalansom budžeta za 2014. nisu opredjeljena sredstva za „finansijsku injekciju“ ovoj instituciji, već samo za Poštansku štedionicu (4,7 milijardi dinara) i Dunav osiguranje (4,8 milijardi dinara).
Narodna banka Srbije i Ministarstvo finansija nisu odgovorili na konkretna pitanja „Novosti“ u vezi sa sudbinom ove banke. Centralna banka je, dan ranije, u svom saopštenju navela da sve rezultate svojih aktivnosti kontrole dijeli sa državom kao većinskim vlasnikom Srpske banke.
– Imamo saznanja da je u protekle dvije nedjelje većinski vlasnik intenzivirao aktivnosti kako bi se trajno riješio status banke i zaštitili interesi svih deponenata i kreditora banke – ističu u centralnoj banci.
Ako spasavanje Srpske banke ne uspije, to će biti još jedna na listi koja će poslije Agrobanke, Razvojne banke Vojvodine, Privredne banke Beograd i privatne Univerzal banke staviti katanac na svoje ekspoziture, dok će dug prema deponentima namirivati poreski obveznici.
Prema podacima NBS za prvo polugodište ove godine, Srpska banka je na čelu gubitaša sa 1,178 milijardi dinara, a kako nezvanično saznajemo, do oktobra taj minus je dupliran. Kao i u slučaju prethodne četiri banke, glavne perjanice ovakvog katastrofalnog gubitka su poznati srpski tajkuni: Miroslav Bogićević, Željko Žunić i Goran Perčević, koji su uzeli više milijardi dinara kredita, a da ih nisu uredno vraćali.
– Predložili smo „unaprijed pripremljeni plan reorganizacije“, koji je prihvaćen, tako da ćemo obaveze u pogledu kredita, odnosno kamata izmirivati od Nove godine, kada reprogram zaživi – kratko je za „Novosti“ prokomentarisao Goran Perčević, vlasnik „Interkomerca“ i „Koteksa“.
Inače, Srpska banka najveća potraživanja ima prema „Farmakomu“, „Beohemiji“, „Koteksu“, „Simpu“, „Interkopu“ … Zbog rasta dugovanja početkom godine adekvatnost kapitala je padala na svega 4,26 odsto, što je tri puta manje od zakonom propisanog minimuma.
Deponenti
NBS kategorički negira da je povučen novac koji u ovoj banci na računima drži Javno preduzeće „Jugoimport SDPR“.
– NBS nema saznanja da je SDPR povukao depozite, jer je i u ovom trenutku ta kompanija daleko najveći deponent banke – ističu u NBS.
Suzili posao
Srpska banka već duže vrijeme ne odobrava bilo kakve zajmove, ne produžava „dozvoljene minuse“ svojim klijentima, kao ni kreditne kartice. Takođe, ne prima ni nove štedne uloge. Bavi se samo uplatama i isplatama sa računa. Novosti