LONDON, Na evropskim su berzama u utorak ujutro cijene akcija blago porasle drugi dan zaredom, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima evropskih kompanija.
FTSEurofirst indeksa 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u plusu 0,1 odsto, na 1.356 bodova, nakon što je juče porastao 0,7 odsto.
Londonski FTSE, pariški CAC i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati na dobitku između 0,1 i 0,4 odsto.
Dobro raspoloženje na tržištima zahvaljuje se boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima niza evropskih kompanija.
Nakon takvih rezultata, jutros su cijene akcija britanskog telekomunikacionog diva Vodafonea i njemačkog prehrambenog proizvođača Henkela skočile više od 3 odsto.
Dosad je poslovne izvještaje objavilo oko tri četvrtine kompanija iz sastava STOXX Europe 600 indeksa, pri čemu ih je otprilike 60 odsto ostvarilo očekivanu ili veću dobit nego što se procjenjivalo, pokazuju podaci Thomson Reutersa.
Ukupno je dobit tih kompanija porasla za 13 odsto u odnosu na isti lanjski period, dok su njihovi prihodi porasli za samo 1 odsto, što pokazuje da su kompanije povećale zarade smanjenjem troškova i nižim troškovima finansiranja.
Pozitivno na tržište utiče i jučerašnji rekordni doseg Dow Jones i S&P 500 indeksa na Wall Streetu, četvrti dan zaredom.
Međutim, pod pritiskom su akcije u rudarskom i energetskom sektoru, što je posljedica daljeg klizanja cijena nafte i sirovina zbog jačanja dolara.
Dolar je, naime, ponovo u uzlaznoj putanji, nakon jučerašnjeg predaha, jer se iduće godine u SAD-u očekuje povećanje kamatnih stopa, dok se u Japanu i evrozoni očekuje dalje labavljenje monetarne politike zbog slabosti tamošnjih ekonomija.
Zbog toga se jutros na azijskim berzama trgovalo vrlo nesigurno, pa su indeksi bili čas u plusu, čas u minusu.
Nakon blagog uspona na početku trgovanja, MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 odsto.
Međutim, na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks jutros skočio 2,1 odsto, na 17.124 boda, najviši nivo od oktobra 2007.
To se zahvaljuje medijskim napisima da bi premijer Shinzo Abe mogao odgoditi povećanje poreza na dodatu vrijednost, koji je trebao biti uveden do kraja ove godine.
Japan je ove godine već jednom povećao taj porez kako bi se smanjio budžetski deficit. Prije tog povećanja poreza tamošnja je ekonomija snažno porasla, podstaknuta pojačanom potrošnjom, no nakon povećanja poreza bruto domaći proizvod (BDP) oštro je pao.
Uspon Nikkeia zahvaljuje se, takođe, vijesti kako je japanska centralna banka, u okviru njenog podsticajnog programa kupovine imovine, juče počela kupovati udjele u tamošnjim investicionim fondovima. Hina