SARAJEVO, Predstavnik Delegacije EU u BiH Martin Šajder izjavio je danas da se BiH, prema Izvještaju o lakoći poslovanja /”Duing biznis”/, nalazi na 107. mjestu, te izrazio nadu da će domaće vlasti usmjeriti napore na poboljšanje okruženja i klime za poslovanje, kao i provođenje reformi u oblasti poslovanja.
Uoči konferencije kojom se obilježava kraj projekta “Podrška EU uspostavljanju i jačanju poslovne infrastrukture za unapređenje konkurentnosti malih i srednjih preduzeća u BiH /EUSESBI/”, Šajder je istakao da je cilj projekta poboljšanje ponude postojeće infrastrukture za podršku poslovanja, koja se sastoji od poslovnih, inovacijskih i tehnoloških parkova, te poslovnih zona, a sve radi poboljšanja konkurentnosti ekonomije.
On je rekao novinarima da je projektni tim izradio devet studija izvodljivosti za izgradnju infrastrukture na lokacijama u Bihaću, Brčkom, Istočnom Novom Sarajevu, Laktašima, Ljubuškom, Novom Travniku, Mostaru, Orašju i Tesliću koje obuhvataju konceptualna rješenja, procjenu uticaja na okolinu i druge analize, te da je projekat pripremio i dva dodatna dokumenta za još dvije lokacije.
“U posljednje dvije godine, u okviru trajanja projekta, uočeno je da postoje velike mogućnosti za razvoj poslovne infrastrukture. Ako samo uzmemo u obzir da bi 40 miliona evra investicija koje bi bile uložene u infrastrukturu značile otvaranje 8.000 radnih mjesta i privlačenje više od 150 investitora, vidimo koliki je značaj ovog projekta”, istakao je Šajder.
On je dodao da se projekat može realizovati samo ako se uklone određene prepreke u načinu poslovanja, među kojima su dugotrajna procedura registracije preduzeća, pretjerana birokratija i trošenje vremena kod izdavanja dozvola, a treba poboljšati i politiku utvrđivanja cijena, kao i pitanje vlasništva zemljišta.
“EU je već uložila više od 25 miliona evra podrške u vidu grantova za razvoj malih i srednjih preduzeća, kao i podršku preduzetnicima, a treba da počne i IPA dva program koji se fokusira na strateške dokumente, kao što su strategije za mala i srednja preduzeća. Da bi se ta sredstva mogla koristiti, u BiH je zaista potrebno provesti neophodne reforme”, ocijenio je Šajder.
Vođa tima EUSESBI projekta Vilijam Luis istakao je da je cilj projekta bio da pokaže da li postoje prilike za investicije u BiH u kontekstu raspoložive infrastrukture i da li se može očekivati otvaranje 8.000 radnih mjesta.
“Opštinske vlasti pokazale su izuzetnu predanost ovom cilju, te zaista smatram da se reforme moraju ubrzati da bi se situacija što prije promijenila”, istakao je Luis.
Načelnik opštine Teslić Milan Miličević rekao je da su već u ovoj fazi dobili studiju izvodljivosti za industrijsku zonu “Lanara”, koja obuhvata 14 hektara površine, te otvara mogućnost zapošljavanja oko 400 radnika.
“Na Birou za zapošljavanje u opštini Teslić je 5.000 ljudi, a to je osnovni razlog zbog čega želimo biti dio ovog projekta”, naglasio je Miličević.
Načelnik opštine Novi Travnik Refik Lendo rekao je da industrijskom zonom “Neobarje” žele stvoriti uslove za domaće i strane investicije, radi otvaranja oko 2.000 novih radnih mjesta.
“Uradili smo sve što je trebalo za početak gradnje. Pokušavamo da ubijedimo investitore da se isplati investirati u BiH”, rekao je Lendo.
EUSESBI je dvogodišnji projekat koji finansira EU iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć /IPA 2009/ u iznosu 1,3 miliona evra, a provodi “VIG Internešnel”. Cilj projekta jeste da doprinese povećanju konkurentnosti kompanija iz BiH, povećanjem ponude i dostupnošću kvalitetne infrastrukturne poslovne podrške u rasponu od poslovnih parkova i inovacijskih centara do poslovnih inkubatora, kao i obezbjeđenja usluga efikasne poslovne podrške. Srna