LONDON, Na evropskim su berzama u ponedjeljak ujutro cijene akcija blago porasle, nakon prošlosedmičnog pada, a trguje se oprezno jer nema vijesti koje bi značajnije pokrenule tržišta, osim kvartalnih poslovnih rezultata kompanija.
FTSEurofirst indeksa 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u plusu 0,1 odsto, na 1.346 bodova, nakon što je prošle sedmice zabilježio pad.
Frankfurtski DAX, londonski FTSE i pariški CAC indeks bili su u 9,30 sati na dobitku između 0,1 i 0,5 odsto.
Evropski su ulagači oprezni jer će ove sedmice biti objavljen niz podataka koji će pokazati u kakvoj je formi ekonomija evrozone. S najviše nestrpljenja očekuju se prve procjene bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem tromjesečju, koje će biti objavljene u petak.
Nakon što je u drugom kvartalu BDP evrozone porastao svega 0,1 odsto, pri čemu je njemačka ekonomija zabilježila pad od 0,2 odsto, u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u trećem kvartalu ekonomija evrozone porasla 0,1 odsto, a u Njemačkoj i Francuskoj za 0,2 odsto.
To bi značilo da je izbjegnuta recesija, koja se definiše padom ekonomije dva tromjesečja zaredom.
“Čini se da su evrozona i Njemačka izbjegle tehničku recesiju. No, budimo jasni, sama činjenica da se situacija nije pogoršala ne znači da bismo trebali slaviti”, navode analitičari ING-a u bilješci klijentima.
Među najvećim je dobitnicama jutros, s rastom cijene za 3,3 odsto, akcija Carslberga, nakon što je taj danski proizvođač piva izvijestio o boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima u proteklom tromjesečju.
Evropske ulagače nije jutros podstaklo niti rast cijena akcija na azijskim berzama, gdje su ulagači pozitivno reagovali na podatke, objavljene u petak, da je u SAD-u u oktobru broj zaposlenih porastao za 214.000. To je, doduše, manje od očekivane 231.000, no stopa nezaposlenosti skliznula je s 5,9 na 5,8 odsto, najniži nivo od jula 2008. godine.
“Rast zaposlenosti, uz pad stope nezaposlenosti i stagnaciju plata, znači da se američka ekonomija umjereno oporavlja. A to, pak, znači da Fed neće tako skoro zaoštriti monetarnu politiku, pa bi se trebala smanjiti nesigurnost na tržištima”, kaže Tohru Yamamoto, strateg u kompaniji Daiwa Securities.
Najviše su jutros porasle cijene akcija u Hong Kongu i Šangaju, više od 1,5 odsto, što se zahvaljuje dugo očekivanoj vijesti da će se 17. novembra direktno povezati trgovanje tih dviju berzi, a to bi trebalo pozitivno uticati na likvidnost i cijene akcija.
Inače, iz Kine su tokom vikenda stigle vijesti koje ne ukazuju na značajnije pozitivne promjene u ekonomiji, što podržava tezu da će vlasti morati uvesti nove mjere za podsticanje rasta.
Zahvaljujući tome, MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 1,2 odsto, nakon što je prošle sedmice pao više od 1,5 odsto.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks jutros skliznuo 0,6 odsto, na 16.780 bodova, najniži nivo u sedam dana.
Posljedica je to jačanja jena prema dolaru, što je pritisnulo cijene akcija japanskih izvoznika. Naime, zbog jačanja jena, smanjuje se cjenovna konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskim tržištima. Hina