NJUJORK, Na Wall Streetu su prošle sedmice S&P 500 i Dow Jones indeks dostigli nove rekordne nivoe, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima kompanija, no postavlja se pitanje koliko su ti rezultati doista dobri.
Dow Jones ojačao je prošle sedmice 1,1 odsto, na 17.573 boda, dok je S&P 500 porastao 0,7 odsto, na 2.031 bod, a Nasdaq indeks 0,1 odsto, na 4.632 bodova. To je treća sedmica zaredom kako su ti indeksi porasli, pri čemu su Dow Jones i S&P 500 indeks dostigli nove najviše nivoe u istoriji.
Rast cijena akcija zahvaljuje se boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima većine američkih kompanija. Međutim, sezona objave kvartalnih rezultata bliži se kraju, pa se postavlja pitanje što bi moglo podržati dalji rast cijena akcija.
Tim više što, po nekim analitičarima, sezona objave kvartalnih rezultata nije baš tako sjajna kako bi se moglo pomisliti, s obzirom na rekordne nivoe Dow Jonesa i S&P-a.
Prema analizi kompanije Evercore, od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa koje su dosad objavile rezultate, očekivanja po pitanju dobiti nadmašilo je njih 66 odsto. No, kada se izuzmu kompanije koje su procjene analitičara nadmašile za svega 5 odsto, taj postatak prebačaja pada na svega 43 odsto.
Prema podacima Thomson Reutersa, dosad je poslovne izvještaje za treće tromjesečje objavilo oko 88 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu ih je 74 odsto ostvarilo veću zaradu nego što se procjenjivalo, znatno više od dugogodišnjeg prosjeka od 63 odsto. No, kada se izuzmu kompanije koje su dobit premašile za 5 odsto, postotak kompanija s prebačajem takođe je znatno manji.
To može značiti da mnoge kompanije pokušavaju nadmašiti očekivanja analitičara kako bi sakrile slabosti.
“Postotak prebačaja očekivane zarade umjetno je povećan, no ulagači i dalje prate taj postotak i kupuju akcije, pa tržište raste”, kaže Pankaj Patel, direktor istraživanja u kompaniji Evercore.
Ističe i to kako cijene akcija kompanija koje očekivanja nadmaše za 5 ili manje odsto padnu u iduća tri dana nakon objave poslovnih izvještaja.
Uz to, poznato je da analitičari postavljaju procjene na nižim nivoima upravo kako bi kompanije lakše nadmašile očekivanja i tako podstakle rast cijena akcija.
Da krvna slika korporativne Amerike nije baš tako sjajna, pokazuje i to što analitičari postupno smanjuju procjene.
Tako, na primjer, u anketi Reutersa trenutno očekuju da će u četvrtom tromjesečju zarade kompanija iz S&P 500 indeksa biti veće za 7,6 odsto u odnosu na isti lanjski period, dok su još na početku oktobra procjenjivali da će porasti 11,1 odsto.
I procjene samih kompanija nisu baš sjajne. Odnos između onih koje su smanjile procjene za četvrto tromjesečje i onih koje su ih povećale iznosi 3,9 naprema 1, dok je u trećem kvartalu taj odnos iznosio 3,3 naprema 1.
“To pokazuje da se trend procjena pogoršava, da su slabije nego što su bile u prethodnom tromjesečju”, kaže Nick Raich, direktor u kompaniji The Earnings Scout. Hina