NJUJORK, Tabla organske crne čokolade “To’ak” iz Ekvadora prodaje se za 260 dolara (nešto više od 25.000 dinara).
Ova čokolada se sastoji isključivo od kakaa i šećera, a odnos iznosi 81 naspram 19 odsto.
S obzirom na cijenu ovog, tvrde upućeni delikatesa, ni ne čudi što je njen proizvođač bivši investicioni bankar sa Vol Strita.
Riječ je o Džeriju Totu, koji je odjelo zamijenio za ekvadorske prašume. Njegova priča je zaista materijal za Holivud.
Diplomac prestižnog Kornela napustio je Vol Strit nakon što je posjetio provinciju Manabi u Ekvadoru, u sklopu rada sa jednom organizacijom koja se bavi očuvanjem prašuma. Toliko je bio oduševljen onim što je vidio da je odlučio da se za stalno preseli u Ekvador, sa tadašnjom djevojkom.
Iako ta veza nije uspjela, Tot nije napustio Ekvador, već je tamo uspio da pronađe “biznis svog života”. Prvo je pomagao lokalnim poljoprivrednicima da obnove svoje plantaže pod kakaovim drvećem, a onda je odlučio da i sam počne uzgajanjem. Zasadio je staru vrstu kakaa, koja je preživjela bolest u Ekvadoru poznatu kao “vještičja metla”, i dobio je neočekivan rezultat.
“Počeli smo da beremo plodove, nakon čega smo ih fermentisali, sušili i pekli da bismo napravili svoju čokoladu. Odmah smo shvatili da je ono što smo napravili u drugom univerzumu u odnosu na sve drugo što nosi naziv čokolada”, rekao je Tot za magazin “Fortune”.
To’ak čokolada će se uskoro naći u prestižnim prodavnicama na Beverli Hilsu, a interesantno je da je proizvedeno manje od 600 tabli ovog delikatesa, prenose agencije.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Brzim se kasom vraćamo u 1993.godinu, nema šta. Nije se teško sjetiti kako se i tada za jednu prosječnu platu(2-3 tadašnje njemačke marke) mogla kupiti jedna “Milka” čokolada.
Oni što će jesti tu čokoladu će sigurno živjeti 150 godina
Ako, takvi i treba da žive!