SARAJEVO, Izvoz drvne industrije i šumarstva BiH od januara do septembra ove godine iznosio je 748,8 miliona KM, što je 13,3 odsto više nego u istom periodu prošle godine, istaknuto je danas nakon sastanka Odbora Asocijacije drvne industrije i šumarstva Spoljnotrgovinske komore BiH u Sarajevu.
Pokrivenost uvoza izvozom drvne industrije BiH je 373 odsto, dok je pokrivenost uvoza izvozom namještaja 430 odsto, što, prema riječima sekretara Asocijacije drvne industrije i šumarstva Spoljnotrgovinske komore BiH Selme Bašagić, znači da je riječ o jedinoj grani privrede koja ostvaruje ogroman suficit, koji se iz godine u godinu povećava.
Najveća stavka u izvozu bio je namještaj sa 35,2 odsto, a slijede rezana građa sa 28,8 odsto i proizvodi šumarstva sa 18,9 odsto, a najznačajnija tržišta bila su Njemačka, Austrija, Italija i Hrvatska.
Uvoz je u periodu od januara do septembra ove godine iznosio 200,6 miliona KM i za 14,2 odsto je veći nego u istom periodu prošle godine, a najviše su uvožene ploče 44,1 odsto, namještaj 29,7 i građevinska stolarija 4,9 odsto.
Bašagićeva je ukazala na činjenicu da paralelno sa porastom izvoza namještaja i finalnih proizvoda raste i izvoz sirovine, zbog čega će od nadležnih organa tražiti mjere koje će destimulisati izvoz sirovine, jer bi finalni proizvođači mogli imati probleme upravo zbog nedostatka sirovine.
Proizvodnja drveta i proizvoda od drveta od januara do septembra ove godine veća je za 5,3 odsto nego u istom periodu prošle godine, a proizvodnja namještaja i ostale prerađivačke industrije veća je za 3,8 odsto.
Bašagićeva je, između ostalog, naglasila da su šume u BiH ugrožene te da trenutno veliki problem predstavlja nepostojanje zakona o šumama na nivou Federacije BiH, ali i gospodarenja ovim bogatsvom na širem području.
“Tako da se planovi obnavljanja, zaštite i očuvanja ne provode zbog toga što nema zakona o šumama na nivou FBiH. Naravno, tu su potrebna i značajna finansijska sredstava da bi se obnovio šumski fond i drvo ostalo sirovina koja će se kvalitetno upotrijebiti a šume ostale opšte korisno dobro”, dodala je Bašagićeva.
Predsjednik Asocijacije drvne industrije i šumarstva Suhad Ećo rekao je novinarima da je ovo jedna od rijetkih privrednih grana koja konstantno bilježi rast izvoza, te da će od budućih vlasti tražiti da u strategiji razvoja drvna industrija bude označena kao strateška i da pokrenu mjere koje bi im pružile dodatne pogodnosti na inostranim tržištima.
On je naglasio da je potrebno više pažnje posvetiti gotovim proizvodima i tražiti partnere za razvoj novih proizvoda, te aktivnije promovisati proizvođače u BiH. Srna