NJUJORK, Na Wall Streetu su prošle sedmice S&P 500 i Dow Jones indeks dostigli nove najviše nivoe u istoriji, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo ekonomskim pokazateljima i poslovnim rezultatima kompanija, dok se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje.
Dow Jones skočio je prošle sedmice 3,5 odsto, na 17.390 bodova, dok je S&P 500 porastao 2,7 odsto, na 2.018 bodova, a Nasdaq indeks 3,3 odsto, na 4.630 bodova.
U posljednje dvije sedmice zabilježen je veliki preokret na tržištu. Polovinom oktobra S&P 500 indeksu prijetio je pad u područje korekcije, 10 odsto ispod prethodnog najvišeg nivoa, no u posljednje dvije sedmice taj je indeks skočio više od 8 odsto, pa je sada u plusu 9,2 odsto u odnosu na početak godine.
To se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo ekonomskim pokazateljima i poslovnim rezultatima kompanija, a podršku tržištu pružila je u petak i neočekivana odluka Bank of Japan (BOJ) o daljem labavljenju monetarne politike kako bi spriječila novu deflaciju u Japanu.
Odluka BoJ-a pokazuje da su japanske monetarne vlasti spremne učiniti sve što je u njihovoj moći da podstaknu potrošnju, inflaciju i rast ekonomije. Ulagači se nadaju da će to, ako zatreba, učiniti i Evropska centralna banka (ECB).
U četvrtak zasjedaju čelnici ECB-a, no analitičari ne očekuju nove poteze monetarnih vlasti jer se čekaju rezultati njihovih posljednjih poteza – kupovine imovine, što bi trebalo podstaći kreditiranje i rast ekonomije.
A u kakvoj je formi ekonomija evrozone, pokazaće nove procjene kretanje bruto domaćeg proizvoda koje će Evropska komisija objaviti polovinom sedmice.
U petak će, pak, biti objavljen izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, koje obično znatno utiče na smjer tržišta. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u oktobru otvoreno 233.000 novih radnih mjesta. Taj bi podatak potvrdio da je nedavni zaključak Feda o jačanju tržišta rada ispravan.
Prošle je sedmice američka centralna banka ukinula programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, poznate kao ‘kvantitativno popuštanje tri’, koji su uvedeni još 2008. na vrhuncu finansijske krize.
Do ove godine Fed je mjesečno kupovao obveznice u vrijednosti od oko 85 milijardi dolara, a štampanjem svježeg novca održavao je kamate niskima, što je podržavalo rast kreditiranja, kao i cijene akcija. Stoga je ukidanjem tih programa tržište izgubilo dio podrške. No, podršku mu i dalje pružaju rekordno niske kamate Feda od oko nula odsto. Hina