BIJELJINA, Ukoliko Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske ubrzo ne preduzme radikalne mjere, ne poveća subvencije i olakšice za poljoprivredne proizvođače, doći će do kolapsa agrarnog sektora u RS u 2015. godini, izjavio je danas Risto Arsenović, koordinator Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije.
Arsenović je javno postavio pitanje Ministarstvu poljoprivrede, kada će biti isplaćena subvencija od pet pfeniga po kilogramu otkupljene pšenice ovogodišnjeg roda, kao i druge dospjele subvencije u 2014. godini, odnosno koje će konkretno mjere Ministarstvo poljoprivrede i Agrarni fond preduzeti da ne dođe do kolapsa primarne poljoprivredne proizvodnje.
On je istakao da će od ovogodišnjeg poljoprivrednog budžeta od 60 miliona KM poljoprivrednim gazdinstvima u RS, a ima ih oko 30.000, pripasti svega 10 do 15 miliona maraka, te da se između deset i petnaest hiljada poljoprivrednih gazdinstava nije uopšte ni registrovalo, jer ne mogu plaćati obavezan zdravstveni doprinos od 50 KM mjesečno.
„Agrarni budžet za narednu godinu na nivou RS trebalo bi da iznosi oko 100 miliona KM, a Agrarni fond Bijeljine bi trebalo iz gradskog budžeta da dobije najmanje pet do šest miliona maraka“, izjavio je Arsenović.
Mladen Savić, predsjednik Udruženja povrtlara iz Donjeg Crnjelova izjavio je da je na površini od 1,5 hektara, umjesto stotinu tona, imao svega 20 tona paradajza, što je za njega bio ogroman podbačaj.
„Podbačaj smo imali i na paprici, kupusu, lubenici i drugim kulturama i do 80 odsto“, kaže Savić.
Nenad Nikolić iz Gornjeg Crnjelova ukazao je na nekorektno ponašanje prerađivača koji su papriku, crvenu rogu, u Makedoniji sa transportnim troškovima plaćali oko jedne marke po kilogramu, dok je na bijeljinskoj Kvantaškoj pijaci dnevno bilo i do 50 tona domaće paprike, koju niko od prerađivača nije htio da kupi.
Radenko Ćuskić iz Crnjelova pohvalio se rekordnim prinosima kukuruza u Crnjelovu, od osam do trinaest tona, po hektaru, istakavši da je u ovako teškoj godini jedino prinos kukuruza i soje opravdao očekivanja poljoprivrednika.
Ćuskić je istakoa da su domaći poljoprivredni proizvođači neravnopravni, jer plaćaju sjemensku pšenicu po 81 – 85 KM za stotinu kilograma, dok ista ta sjemenske pšenica u srbiji košta od 52 do 53 KM za stotinu kilograma.
CAPITAL: Lj.Ljubojević