NJUJORK, Na Wall Streetu je prošle sedmice S&P 500 indeks zabilježio najveći sedmični skok od 2013. godine, a idući dani pokazaće je li to bio samo kratkoročni odskok, nakon četiri sedmice poniranja, ili trajniji trend rasta cijena akcija.
S&P 500 skočio je prošle sedmice 4,1 odsto, na 1.964 boda, što je njegov najveći sedmični rast od januara 2013. godine, dok je Dow Jones porastao 2,6 odsto, na 16.805 bodova, a Nasdaq indeks 5,3 odsto, na 4.483 boda.
Prvi sedmični rast američkih berzanski indeksa nakon četiri sedmice pada ponajviše se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima kompanija u trećem tromjesečju.
Od 205 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvještaje, njih 69,8 odsto ostvarilo je veću dobit nego što se očekivalo, više u odnosu na dugogodišnji prosjek od 63 odsto. Što se, pak, prihoda tiče, 59,8 odsto kompanija nadmašilo je očekivanja analitičara, što je manje od dugogodišnjeg prosjeka od 61 odsto.
Ulagače su ohrabrili i dobri makroekonomski podaci iz SAD-a, koji ukazuju na stabilan rast najveće svjetske ekonomije.
Iz ostalih ekonomskih sila, na primjer evrozone, podaci nisu bili tako dobri, ali ni tako loši kao prethodnih sedmica.
Kina takođe nije oduševila, ali ni razočarala. U trećem tromjesečju rast druge po veličini svjetske ekonomije usporio je na 7,3 odsto na godišnjem nivou, nakon 7,5-procentnog rasta u prethodnom kvartalu.
Premda je to bolji podatak u odnosu na procjene analitičara koji su očekivali rast od 7,2 odsto, to je ipak najsporiji rast druge po veličini svjetske ekonomije od početka 2009. godine.
Ove bi sedmice pozitivno na tržišta mogli uticali rezultati ‘stres testa’ Evropske centralne banke, provjere kapitala 130 evropskih banaka na kraju 2013. godine, koji su pokazali da je na tom ispitu palo 25 banaka, ali da je većina njih u ovoj godini već povećala kapital.
To podstiče nadu da bi banke mogle povećati kreditiranje u idućem periodu, što bi trebalo ubrzati rast ekonomije evrozone. No, s druge strane, neka od najvećih ekonomija tog bloka, na primjer francuska i italijanska, nisu u najboljoj formi, a trebala bi smanjiti državnu potrošnju zbog prevelikog javnog duga i budžetskog deficita.
Uz to, u fokusu ulagača i ove će sedmice biti kvartalni poslovni izvještaji kompanija. Rezultate će, među ostalim, objaviti Pfizer, Facebook, Visa i DuPont, a s najvećim nestrpljenjem očekuju se izvještaji naftnih divova Exxon Mobila i Chevrona, s obzirom na pad cijena nafte posljednjih mjeseci.
Dosad je većina američkih kompanija izvijestila o boljim rezultatima nego što se očekivalo, no poznato je da analitičari procjene postavljaju nisko kako bi kompanijama bilo lakše nadmašiti procjene, što otvara prostor za rast cijena akcija.
Očekuje se i niz makroekonomskih pokazatelja koji bi mogli značajnije usmjeriti tržište. S najvećim nestrpljenjem očekuje se prva procjena američkog bruto domaćeg proizvoda u trećem tromjesečju. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je BDP porastao 3 odsto na godišnjem nivou, nakon 4,6-postotnog rasta u drugom kvartalu. Hina