BERLIN, Od početka godine cijene hrane u Njemačkoj pale su za 2 odsto, ali to ne raduje sve. Udruženje bavarskih seljaka okrivilo je za taj pad diskont-trgovine i zatražilo da država interveniše i spriječi dalji pad cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, piše njemački list Zidojče cajtung. Ali, odbijeni su. Predloženo im je da zaradu povećavaju udruživanjem i daljom modernizacijom.
U subotu je broj jedan u diskont-trgovini njemački trgovinski lanac Aldi nastavio seriju svojih pojeftinjenja snizivši cijene proizvoda od krompira za 16 odsto, a cijena šećera pala je i za 20 odsto. Isti lanac je nedavno snizio cijene sira i pavlake za 13 odsto . U januaru je snizio cijene jaja, a zatim i kobasica, pa putera… Ostali trgovinski lanci ga prate i snižavajući i sami cijene, prate ovaj stampedo na dole. Njemački mediji primjećuju da cijene hrane u Njemačkoj padaju, ali pošto su prethodnih 10 godina stalo rasle.
Proizvođači mlijeka zarađuju 35 centi na svako kilo mlijeka, što je manje od rekordnih 40 centi, ali je i dalje dobra zarada s obzirom na proizvodnju koja se oslanja na farme sa stotinu krava i elektronskom mužom, navode sagovornici lista iz Minhena, prenose agencije.
Nijemci, piše Zidojče cajtung troše 10 odsto svoga dohotka na hranu (u Srbiji na hranu i bezalkoholna pića 39,4 odsto), ne uvijek najboljeg kvaliteta te se njeni proizvodači, ucveljeni rastom ponude koju ne može da prati tražnja i padom cijena koja iz tog sljeduje, nadaju da će narednih godina rasti dio njemačke populacije zanteresovan za bio-hranu, i ravnodušan prema njenoj cijeni.