LONDON, Na evropskim su berzama cijene akcija jutros porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada, jer ulagači vjeruju da američka centralna banka neće zaoštriti monetarnu politiku dok ekonomija ne bude čvrsto na putu oporavka.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u plusu 1,0 odsto, na 1.332 boda, nakon što je juče pao 0,8 odsto.
Londonski FTSE, pariški CAC i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati na dobitku između 0,7 i 1,1 odsto.
Evropske ulagače ohrabrio je jučerašnji skok cijena akcija na Wall Streetu po najvećoj dnevnoj stopi u ovoj godini, više od 1,6 odsto.
Oporavak Wall Streeta, nakon dva dana oštrog pada, zahvaljuje se, pak, zabilješkama s nedavne sjednice američke centralne banke, koje pokazuju da su čelnici Feda zabrinuti zbog mogućeg negativnog uticaja snažnog rasta kursa dolara na inflaciju u SAD-u i usporenog rasta evropskih i azijskih ekonomija.
Uz to, plaše se da bi finansijska tržišta mogla pogrešno shvatiti njihove dosadašnje poruke kako će kamate ostati niske još ‘dosta vremena’, stoga pokušavaju pronaći način kako bi smjernice o monetarnoj politici povezali s ekonomskim pokazateljima.
Iz toga su ulagači izvukli zaključak da Fed ne želi povećati cijenu novca dok ne bude siguran da je ekonomija čvrsto na putu rasta kako bi se oporavak mogao nastaviti i bez monetarnih podsticaja.
Zahvaljujući tome, i na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros porasle, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 9,30 sati bio u plusu 1,2 odsto.
“Cjelokupni ton zabilješki sugeriše da će Fed voditi politiku tako da ne našteti krhkom ekonomskom rastu, vodeći računa o različitim rizicima”, kaže Tohru Yamamoto, strateg u kompaniji Daiwa Securities.
No, na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks pao 0,8 odsto, na 15.478 bodova, najniži nivo u pet sedmica, što je posljedica jačanja jena prema dolaru.
“Čelnici Feda zabrinuti su zbog mogućih posljedica jačanja dolara, što je potkopalo scenario prema kojem bi japanske kompanije imale koristi od jačanje dolara prema jenu”, kaže Masayuki Doshida, analitičar u kompaniji Rakuten Securities. Hina