PODGORICA, Crna Gora je napredovala u oblasti pravde, slobode i bezbjednosti, dok je u dijelu borbe protiv korupcije neophodno jačanje ukupnih kapaciteta, navodi se u izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore, koji će sutra zvanično biti predstavljen u Briselu.
U izvještaju se navodi da je napredak u oblasti borbe protiv korupcije ograničen, prenose crnogorski mediji.
“Pravni okvir mora biti ojačan. U iščekivanju da nova agencija za borbu protiv korupcije bude formirana, kapaciteti postojećih institucija koje se bore protiv korupcije moraju biti unaprijeđeni i moraju imati proaktivniji pristup”, dodaje se u izvještaju.
Ocijenjeno je da nije efikasan sistem kontrole sukoba interesa i prijavljivanja imovine.
U dokumentu se ističe da, nakon što je Ustavni sud poništio znatan broj amandmana na Zakon o finansiranju partija, Crna Gora mora da osigura da se pravni okvir u toj oblasti uskladi sa evropskim standardima i najboljom praksom i da obezbijedi provođenje, uključujući i primjenu kazni gdje je neophodno.
U izvještaju se napominje da su potrebni pojačani napori u istraživanju, procesuiranju i osuđivanju u slučajevima korupcije, uključujući i korupciju na visokom nivou i sistemsku zloupotrebu službenog položaja s ciljem sticanja materijalne koristi.
Navodi se i da saradnja između tužilaštva i policije u istražnom procesu treba da bude unaprijeđena, da su efekti antikoruptivnih mjera do sada bili ograničeni, kao i da korupcija i dalje preovladava u mnogim oblastima i predstavlja ozbiljan problem.
Kada je riječ o borbi protiv organizovanog kriminala, u izvještaju se ističe da je potrebno da zakoni jasnije definišu ulogu pravosuđa i policije u istragama.
“Crna Gora je nastavila da bilježi rezultate u borbi protiv droge, a otvoreni su novi slučajevi u vezi sa krijumčarenjem ljudi. S druge strane, više treba da se radi na borbi protiv trgovine ljudima, sajber kriminala i pranja novca”, dodaje se u izvještaju Evropske komisije.
Ocijenjeno je da je ostvaren određeni napredak u reformi javne uprave, ali da se još mora raditi na jačanju kvaliteta zakona i lokalne administracije.
“Crna Gora mora da se pozabavi neophodnom reformom upravljanja javnim finansijama i da obezbijedi provođenje reformi. Javna uprava mora da bude dalje racionalizovana i treba obezbijediti ojačane administrativne kapacitete za EU integracije”, ističe se u dokumentu.
U izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore navodi se i da je napravljen određen napredak u oblasti reforme pravosuđa, ali da su “na čekanju ključne reforme za izbor i unapređenje sudija i tužilaca“. Srna