KOTOR-VAROŠ, Opština Kotor-Varoš predstavlja ogledan primjer saradnje lokalne zajednice i privrednih subjekata, jer je nekoliko hiljada radnika zaposleno u industrijskoj proizvodnji, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić prilikom današnje posjete fabrici obuće “Dermal” i preduzeću “Mehaničke konstrukcije”.
Radojičić je naveo da industrija kože, tekstila i obuće u Republici Srpskoj godišnje zapošljava do 10.000 radnika, u zavisnosti od sezone, od čega samo u Kotor-Varošu 2.000 radnika.
“Za fabriku `Dermal` važno je istaći da u kriznim godinama 2008. i 2009. nisu zatvarali proizvodne pogone, nego su povećavali obim proizvodnje i proširivali proizvodne kapacitete, što je vrlo važno, a orijentisani su na izvoz i iz te krize su izašli sa povećanim izvozom i proizvodnjom”, dodao je Radojičić.
Prema njegovim riječima, s obzirom da dosta proizvodnih kapaciteta traži nove lokacije u Evropi, pretežno sa Dalekog istoka, to predstavlja šansu za Republiku Srpsku, jer postoji tradicija u ovoj grani proizvodnje, ali i obučena radna snaga.
Radojičić je prilikom obilaska postrojenja “Mehaničke konstrukcije” rekao da će otvaranje pogona ove fabrike u Ramićima biti od velikog značaja za Banjaluku, koja je poznata po mašinskoj industriji.
“Mnogo firmi je nestalo u procesu privatizacije, tako da Banjaluci treba novih, svježih industrijskih kapaciteta, a ovi italijanski partneri imaju kompletnu proizvodnju za izvoz, za svjetsko tržište”, naglasio je Radojičić.
Vlasnik i direktor fabrike obuće “Dermal” Radenko Bubić kaže da fabrika trenutno zapošljava 300 radnika, a samo u ovoj godini zaposleno je 100 novih radnika.
“Naši poslovni partneri iz Njemačke traže da skoro duplo povećamo obim proizvodnje cipela, sa sadašnjih 700 na 1.400 pari, tako da već sada planiramo izgradnju hale pored našeg proizvodnog pogona, ali i o otvaranju novog objekta u jednoj od susjednih opština – Čelincu ili Kneževu”, naglasio je Bubić.
Prema njegovim riječima, konstantna nabavka nove opreme daje rezultate, a postignuta je njemačka produktivnost, što se odrazilo na plate zaposlenih, koje su povećane u ovoj godini za 20 odsto.
Vlasnik “Mehaničkih konstrukcija” Luka Sibio kaže da je u ovom preduzeću trenutno zaposleno 160 radnika i da se svi proizvodi izvoze na italijansko tržište, a u planu je i otvaranje nove fabrike u Ramićima kod Banjaluke.
“`Mehaničke konstrukcije` ne samo da održavaju, nego i proširuju proizvodnju, novi proizvodni pogon u Banjaluci koji je planiran u Tehnološkom parku je u poodmakloj fazi, ali su administrativne poteškoće usporile samu realizaciju”, naglasio je Sibio.
Prilikom današnje posjete Radojičića privrednim subjektima u Kotor-Varošu konstatovano je da ova lokalna zajednica ima viziju i konkretna zapošljavanja u industriji, uz naglasak na veliki izvoz, što bi trebala da bude orijentacija ukupne ekonomije Republike Srpske. Srna