BEOGRAD, Narodna banka Srbije /NBS/ upozorila je da je bitkoin virtuelna valuta i da ne predstavlja zakonsko sredstvo plaćanja u Srbiji, niti ga mogu kupovati i prodavati banke i mjenjačnice.
U saopštenju Banke ističe se da ulaganje u bitkoin ili slične virtuelne valute koje ne izdaje i za čiju vrijednost ne garantuje Centralna banka, predstavlja rizik i može dovesti do finansijskih gubitaka.
Povodom učestalih napisa o pojavi nove “valute” – bitkoina na svjetskim finansijskim tržištima, vijestima o instalisanju aparata za kupovinu bitkoina i pitanja da li je upotreba bitkoina dozvoljena u Srbiji, NBS ističe da je to virtuelna valuta i da zbog toga ne postoje nikakvi mehanizmi zakonske zaštite ulagača.
“U skladu s tim, svako ko se upušta u ove ili bilo koje druge aktivnosti u vezi sa virtuelnim valutama čini to na sopstvenu odgovornost i samostalno snosi finansijske rizike koji proističu iz tih aktivnosti”, ističe se u saopštenju.
Kada je riječ o mogućnosti plaćanja bitkoinom u Srbiji, NBS napominje da je, prema važećim zakonima, dinar novčana jedinica Srbije i da se sve novčane obaveze iz poslova zaključenih u Srbiji izražavaju u dinarima i izvršavaju sredstvima plaćanja koja glase na dinar, osim ako nekim zakonom nije drukčije određeno.
U saopštenju se pojašnjava da su virtuelne valute oblik neregulisanog digitalnog novca koji ne izdaje centralna banka, te ne garantuje njegovu vrijednost.
Virtuelne valute poput bitkoina kupuju se za konvencionalne valute – evro, funta, dolar i drugo, direktno od drugog lica ili preko internet platformi, nakon čega se prebacuju na personalizovani bitkoin račun, takozvani digitalni novčanik i koriste za kupovinu određenih dobara i usluga ili se ponovo konvertuju u konvencionalne valute.
Internet platforme koje se koriste za konverziju virtuelnih valuta u konvencionalne po pravilu su neregulisane i njihovi korisnici nisu zaštićeni od rizika kojima su izloženi prilikom obavljanja trgovine.
Upravo iz tog razloga Evropska agencija za bankarstvo, kao nezavisno tijelo EU nadležno za uspostavljanje efektivnog i konstantnog nadzora nad bankarskim sektorom radi očuvanja finansijske stabilnosti u zemljama članicama EU krajem prošle godine je izdala upozorenje o kupovini, držanju i trgovanju virtuelnim valutama, u kome je navela rizike u vezi s njihovim korištenjem.
I Evropska centralna banka u svojoj posebnoj publikaciji ocjenjuje da bitkoin ne ispunjava sve kriterijume neophodne da bi se smatrao elektronskim novcem, te da se na njega ne primjenjuje Direktiva o elektronskom novcu, kao ni Direktiva o platnim uslugama. Srna