BEOGRAD, Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Nada Tešanović rekla je u Beogradu, nakon dočeka rafting regate iz Republike Srpske, da je to dokaz da rijeke spajaju ljude i da su specijalne veze Srpske sa Srbijom ostvarive i realne.
“Nadam se da ćemo iduće godine realizovati rafting i sa rafterima iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore i da će to biti još ljepša manifestacija”, rekla je Tešanovićeva, koja je na ruskoj viteškoj “Lađi Slovena” dočekala raftere u beogradskom pristaništu, kod restorana “Promaja”.
Ona je dodala da je rafting mnogo više od sporta, jer treba upotrijebiti izuzetnu snagu, volju i ljubav da bi se prešlo 510 kilometara, koliko su prešli ove godine rafteri, uz nevrijeme i kiše i sve šti ih je pratilo.
“Naše veselje je još veće, jer su oni sve to uradili u predviđenom vremenu i sve čestitke”, rekla je Tešanovićeva.
Ona je podsjetila na značaj koji su imali rafteri prilikom spašavanja u nedavnim poplavama.
“Nije ni čudo što stvaramo sada te škole koje će u slučaju nepogoda biti u prilici da spašavaju građane”, rekla je Tešanovićeva, koja je čestitala svim raftingašima i zahvalila se rafting savezima Srbije i Srpske što su upriličili ovako jednu lijepu manifestaciju.
Cilj je bio da povežemo cjelokupnu teritoriju Srpske i Srbije sa rafting klubovima, pošto neke opštine nisu imale te klubove, pa su se dogovorile da ih osnuju.
Raftere su dočekali i zamjenik gradonačelnika Banjaluke Jasna Brkić, pomoćnik ministra turizma Republike Srpske Aleksandra Trifković, direktor Predstavništva Srpske u Beogradu Mlađan Cicović, direktor Turističke organizacije Banjaluka Ostoja Barašin i predsjednik Rafting saveza Srbije Boris Purjakov, kao i članovi ruskog Udruženja za očuvanje pravoslavnih viteških tradicija “Sveruski vitezovi” sa viteškom lađom.
Brkićeva je rekla da su turistički potencijali Banjaluke, Republike Srpske, Srbije i regiona veliki i da nisu u potpunosti iskorišćeni i da je ova druga regata Banjaluka-Beograd prilika da se to promoviše, te da je to sjajan sportsko-turistički događaj.
Ona je navela da među turističkim poslenicima u regionu vlada mišljenje da treba napraviti iskorak dalje, kako bi region počeli da posjećuju i turisti sa dalekih destinacija, a posebno je, osim kulturnog, vjerskog, zdravstvenog turizma istakla i avanturistički turizam, koji je karakterističan za Banjaluku.
Trifkovićeva je rekla da ova regata nije samo promocija turizma i sporta, nego ima i privredni i kulturni karakter i produbljuje veze Srpske i Srbije, a ovo je prava prilika da se te veze učvrste.
Purjakov je naveo da je plan da se ova regata sljedeće godine proširi i na dio Save koji počinje iz Slovenije.
Predsjednik Rafting saveza Srpske Aleksandar Pastir, koji je predvodio regatu, rekao je da je regata bila uspješna i da su u nekim gradovima kroz koje je prošla osnovani klubovi, kao što su Šamac i Bijeljina, a negdje je održana pokazna vježba spasavanja, kao u Sremskoj Mitrovici.
U beogradsko pristanište u regati je stiglo osam čamaca, sa osam raftera. Ove godine nije bilo djevojaka zbog vremenskih neprilika.
Za goste je u restoranu “Promaja” priređena prezentacija turističkih potencijala Banjaluke, kao i gastroprezentacija. Srna