BANJALUKA, Korištenje elektronskog poslovanja otvara mogućnost smanjenja cijene proizvoda između 20 i 30 odsto, što je od ogromnog značaja za stvaranje jače konkurentske pozicije za domaće privrede.
Istakao je to juče prilikom otvaranja Prve konferencije o elektronskom poslovanju u banjalučkom hotelu “Bosna” Branko Dokić, dekan banjalučkog Elektrotehničkog fakulteta.
On je ovom prilikom naglasio da je ETF, kao institucija osnivač ove konferencije, spreman da se, iz svoje perspektive, uhvati u koštac sa implementacijom elektronskog poslovanja i naglasio da je prije ozbiljnog početka ovog posla neophodno stvoriti zakonsku osnovu za to.
“Na postojeće zakone u oblasti treba nadograditi nove, koji će u potpunosti regulisati odnose za elektronski način poslovanja. Tek nakon toga će nam biti jasno otvoren put za dalji rad”, kaže Dokić.
Govoreći o trenutnoj poziciji RS u odnosu na polju e-businessa, Dokić je naveo da se on svodi na veoma nizak iznos elektronskog plaćanja režijskih troškova i poreskih prijava.
“O tome kolike uštede pravi e-business veoma dobro govori primjer Estonije. U ovoj zemlji više od 95 odsto njenih državljana prijavljuje porez elektronskim putem zbog čega država, samo na papiru, na godišnjem nivou uštedi milion evra. Inače, pored ovoga, Estonija je uvela opciju elektronske registracije preduzeća i to za svega osam minuta”, rekao je Dokić.
Jasmin Komić, ministar nauke i tehnologije RS, ovom prilikom precizirao je da set reformskih zakona koji se odnosi na elektronsko poslovanje treba da doprinese stvaranju boljih uslova za njegovo uvođenje.
“Elektronsko poslovanje je jedan od načina obezbjeđivanja bržih procedura i stvaranja boljeg privrednog ambijenta. Ono treba da donese veliki doprinos podizanju nivoa konkurentnosti privrede i stvaranju uslova za privlačenje investicija”, rekao je Komić.
On je precizirao da je RS ovu oblast regulisala zakonima o elektronskom poslovanju, o elektronskom dokumentu i o elektronskom potpisu.
Komić je ovom prilikom rekao da je zahvaljujući projektu jednošalterske registracije poslovnih subjekata, koji je startovao krajem prošle godine, znatno smanjen broj procedura, a time i broj dana za registraciju preduzeća u RS.
Džok Nunan, predstavnik kompanije “Pricewaterscoopers” iz Srbije, koja je generalni sponzor konferencije, rekao je da je jedna od primarnih uloga ove firme podrška razvoju elektronskog biznisa u regionu.
“Mi pokušavamo da pomognemo našim klijentima u poslovima savladavanja rizika na planu strategija u vezi s elektronskim biznisom, a upravo o njima ćemo govoriti učesnicima i na ovoj konferenciji”, kaže on.
Organizator Prve stručne konferencije o elektronskom poslovanju je Ministarstvo nauke i tehnologije RS, dok je njen osnivač Elektrotehnički fakultet iz Banjaluke, zajedno s Privrednom komorom RS i Agencijom za bankarstvo RS. Nezavisne novine