LONDON, Na evropskim su berzama cijene akcija jutros pale, jer je niz slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih podataka iz Kine izazvao strahovanja od oštrog usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 odsto, na 1.377 bodova, nastavljajući klizanje od prošle sedmice.
Pariški CAC, frankfurtski DAX i londonski FTSE indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 0,2 i 0,4 odsto.
Kao i na azijskim berzama, cijene akcija na evropskim tržištima pod pritiskom su slabijih nego što se očekivalo pokazatelja iz kineske ekonomije.
Industrijska proizvodnja u Kini porasla je u avgustu 6,9 odsto na godišnjem nivou, najmanje od 2008. godine, kada je svjetska ekonomija uzdrmala finansijska kriza. To je znatno sporiji rast nego u julu, kada je iznosio 9 odsto, i znatno manji od 8,8 odsto, koliko su analitičari očekivali.
Podaci o prometu u trgovini na malo, investicijama i uvozu takođe su slabiji nego što se očekivalo, što je izazvalo strahovanja ulagača od oštrog usporavanja rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
„Ti podaci potvrđuju da je nakon jačanja u drugom tromjesečju zamah ekonomije na početku trećeg kvartala oslabio“, navode analitičari Barclays banke u bilješci klijentima. Pritom su smanjili procjene rasta kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini sa 7,4 na 7,2 odsto.
Ulagače zabrinjava i to što je kineska vlada ovih dana poručila da nije zabrinuta usporenim tempom rasta ekonomije, premda bi u cijeloj godini mogao biti ispod planiranih 7,5 odsto. To bi moglo značiti da ne namjerava uvesti dodatne podsticajne mjere, čemu su se ulagači nadali.
Zbog usporavanja rasta Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, oštro su jutros pale cijene nafte i metala.
Terminska cijena nafte skliznula je više od 1, a bakra 0,7 odsto. Cijena zlata zaronila je, pak, na najniži nivo u osam mjeseci, 1.225 dolara po unci.
Zbog toga su se, pak, pod pritiskom našle cijene akcija naftnih i rudarskih kompanija. STOXX Europe 600 indeks naftnog sektora potonuo je jutros 1,2 odsto, dok je rudarski sektor oslabio 0,4 odsto.
Zbog toga su jutros i na azijskim berzama cijene akcija znatno pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 9,30 sati na gubitku 0,9 odsto, zaronivši na najniži nivo u pet sedmica. U nešto više od sedmicu dana taj je indeks potonuo više od 4 odsto, skliznuvši s najvišeg nivoa u gotovo sedam godina.
Na Tokijskoj se berzi zbog praznika danas nije radilo. Hina