BEOGRAD, U Srbiji više od 50.000 radnika radi “na lizing”, odnosno zaposleni su kod specijalizovanih agencija koje ih “iznajmljuju” poslodavcima, pišu beogradske “Večernje novosti”.
Nema zvaničnih podataka o tome koliko ljudi na ovaj način zarađuje za život, a brojke kojima se raspolaže samo su procjene sindikata.
Problem je, kako ističe list, u tome što oni nikada ne znaju koliko dugo će raditi, o toplom obroku mogu samo da sanjaju, a zarada im je niža nego radnicima zaposlenim u firmi kojoj su oni “iznajmljeni” i često je ispod minimalca.
Agencija im produžava ugovor na određeno unedogled i izbjegavaju da ih zaposle, tako što formalno mijenjaju zanimanje, pa kafe-kuvarica postaje spremačica, pa onda čistačica.
Ovaj način zapošljavanja nije protivzakonit, pa agencija koja nudi radnike u najam ne može da trpi nikakve posljedice.
Nijedan propis u Srbiji ne bavi se ovom oblasti, iako je bilo inicijativa da to bude urađeno prilikom usaglašavanja Zakona o radu.
Poslodavci se odlučuju za angažovanje radnika preko posredničke agencije, jer im je jeftinije da plate proviziju, nego da imaju troškove kao što su plaćeno bolovanje, odmor, otpremnina.
Predsjednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije Ranka Savić kaže da je položaj ovih radnika katastrofalan.
“Prepušteni su sami sebi, nikakva regulativa se njima ne bavi, poslodavci ne poštuju njihovo radno vrijeme, ne plaćaju im prekovremeni rad, rade vikendom bez naknade”, rekla je Savićeva za “Novosti”.
U Srbiji već postoji na desetine agencija koje se bave ovim poslom.
Radnike uglavnom traže preko oglasa, imaju baze podataka i u ime radnika, koji se angažuje “na lizing”, potpisuju ugovor sa poslodavcem.