BANJALUKA, Na Tehnološkom fakultetu u Banjaluci od ove godine uveden je novi smjer – obućarska tehnologija i to na zahtjev privrednika u Republici Srpskoj koji već godinama vape za školovanim kadrom u ovoj oblasti.
Direktor Fabrike obuće “Bema” Marinko Umičević kaže da se za uvođenje ovog studijskog programa borio osam godina i da je zahvaljujući razumijevanju resornog ministra i rukovodstva Univerziteta u Banjaluci studentima omogućeno da pohađaju i studij obućarske tehnologije.
– Otvaranjem ovog studijskog programa biće riješen dugogodišnji problem u oblasti obućarstva. Nama nedostaju obućari, a posebno školovani kadar i sramota je da na ovom području ne postoji ni srednja škola za ovu struku, a ima za tekstilce i ostala stručna zanimanja – istakao je Umičević.
On je naglasio da je pet radnika “Beme” uspjelo da položi prijemni ispit na novootvorenom studijskom programu i da će njihovo školovanje uz rad finansirati firma.
– Vjerujem da će već iduće godine biti više zainteresovanih za upis na ovaj studij i da ćemo napokon imati svoj školovani kadar, jer je “Bema” do sada školovala 11 inženjera u Beogradu, što je predstavljalo ogroman trošak – istakao je Umičević.
Na Univerzitetu u Banjaluci istakli su da je smjer obućarska tehnologija u okviru studijskog programa Tekstilno inženjerstvo na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Banjaluci uveden ove godine, prije svega na zahtjev privrednika koji su izrazili potrebu za fakultetski školovanim kadrom ovog profila.
– Konkursom za upis studenata u prvu godinu prvog ciklusa studija u akademskoj 2014/2015. godini na smjeru obućarska tehnologija predviđeno je 15 mjesta za studente čije se školovanje finansira iz budžeta i 15 mjesta za sufinansirajuće – istakli su na Univerzitetu.
Prema podacima studentske službe banjalučkog Tehnološkog fakulteta, na pomenutom smjeru nakon prvog roka upisana su dva studenta, dok se u drugom roku prijavilo osam kandidata, a njih šest je položilo prijemni ispit.
Zvanje
U Ministarstvu prosvjete i kulture RS rekli su da je Tehnološki fakultet u Banjaluci ove godine podnio zahtjev za licenciranje prvog ciklusa studija na studijskom programu Tekstilno inženjerstvo za dva smjera – odjevna tehnologija i dizajn i obućarska tehnologija i dizajn.
– Završetkom ovih studija kandidati će steći zvanje diplomirani inženjer tekstilnog inženjerstva, smjer odjevna tehnologija i dizajn i diplomirani inženjer tekstilnog inženjerstva, smjer obućarska tehnologija i dizajn i imaće po 240 ECTS bodova – kažu u Ministarstvu. Glas Srpske