BEOGRAD, Razgovori o novim mjerama štednje i rebalansu budžeta Srbije počinju danas unutar vlade, kao i sa predstavnicima MMF, ali i socijalnim partnerima.
Kako je najavljeno, određene mjere štednje mogle bi biti poznate već danas.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić uz najavu da u ponedeljak počinju razgovori o rebalansu budžeta i smanjenju plata i penzija, poručio je da se to odnosi samo na javni sektor, a da privatni sektor ni na koji način neće biti opterećen dodatnim porezima.
On nije mogao da kaže na koji će način biti obavljeno smanjenje plata i penzija, jer, kako je naveo, danas o tome počinju razgovori unutar vlade i sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda, ali je ponovio da se to odnosi samo na plate u javnom sektoru i na penzije, te da će najsiromašniji biti apsolutno zaštićeni.
“Svi su naučili da treba da radimo u javnom sektoru kao da privatni ne postoji, a privatni sektor je glavni. Privatni sektor nećemo da opterećujemo nikakvim dodatnim porezima ni na koji način”, rekao je Vučić.
“Želimo da završimo sa svim problemima i izvršimo sve neophodne reforme kako bismo za dve-tri godine imali potpuno normalnu i zdravu zemlju. Gledaćemo da to ne bude ništa dramatično, iako nije prijatno, ali da ljudi svakako mogu da izdrže i da najsiromašniji budu apsolutno zaštićeni”, rekao je Vučić.
Vučić će se danas sastati sa stalnim predstavnikom MMF-a u Srbiji Deheng Kimom, a sastanku će prisustvovati ministar finansija Srbije Dušan Vujović, ministar privrede Srbije Željko Sertić, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Srbije Kori Udovički, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin i guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
U javnosti su se do sada pominjala tri scenarija za smanjivanje plata i penzija, koja su podrazumjevala kresanje prihoda od 10 do 25 odsto.
Konačnu odluku o tome, kako je rekao ranije ministar Vujović, donjeće u saradnji sa timom Vlade Srbije, odnosno u dogovoru sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, a u sličnom tonu oglasio se i Sertić koji je naveo da mu se čini da će ministar finansija i premijer danas objaviti odluku o tom pitanju.
“Te odluke nisu samo ekonomskog tipa, već su i političke, jer prolazimo kroz izuzetno težak period”, izjavio je ranije Sertić.
Ministar Vujović je nedavno naglasio da će država najprije nastojati da manjak novca nadoknadi na prihodnoj strani.
On je u tom smislu najavio mjere za smanjenje sive ekonomije, povećanje fiskalne discipline i naplate poreza, ali i povećanje efikasnosti javnog sektora.
Vujović je rekao da će osnovne mjere koje će sadržati rebalans budžeta Srbije za ovu godinu biti poznate danas, a rebalans će, kako je rekao, u skupštinsku proceduru biti upućen najkasnije do 15. septembra.
Kada je riječ o procentima, Vujović je ranije govorio da bi plate i penzije mogle biti smanjene najviše za 10 odsto i “ni dinar više”.
Fiskalni savjet Srbije je, s druge strane, poručivao da je neophodno smanjenje od 15 odsto i za plate i penzije.
Ako se ostane pri 10 odsto, ocjena je Fiskalnog saveta, Vlada Srbije će ubrzo morati da nadoknadi manjak kroz povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) za dva odsto.
Unija poslodavaca Srbije izašla je u javnost sa trećim prijedlogom po kome bi se plate u javnom sektoru smanjile za 25, a penzije za 20 odsto.
Jedino tako bi, prema njihovoj ocjeni, smanjenje imalo efekta. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nema nikakvog opravdanja niti razloga da penzioneri i dalje “pomažu” neefikasnu Državu! Ova generacija penzionera je stalno “nekoga” pomagala i izdvajala sredstva za pomoć.
Sredstva koja su zaposleni uplaćivali u penzioni fond, poverena su državi načuvanje. Država ta sredstva nije sačuvala (već je potrošila) i sada neopravdano “uzima” od penzionera!
Država neće da se reformiše i smanji administrativno birokratski aparat i stvori efikasnu državnu administraciju.
Kada bi Država bila efikasna jednostavno bi mogla obezbediti sredstva za budžet naplatom neplaćenih poreza od tajkuna, naplatom neplaćenih računa od povlašćenih preduzeća i ustanova, i td.
Ništa od ovog neće Vlada da uradi, nejjednostavnije je “oteti” od penzionera.
Nemojte to da radite, tako se niko u Svetu ne ponaša prema penzionerima!